Vaxt itkisi - Qalib İBRAHİMOĞLU
Tarix: 25-11-2017 14:07 | Bölmə: Yazarlar
Müxalifət hər seçki ərəfəsində birlikdən dəm vurur. Amma boş-boşuna vaxt itirməkdən başqa bir şey deyil bu söhbətlər...
Ölkədə hansı seçki olur olsun, müxalifət düşərgəsində birinci yada düşən "birlik oyunu" olur. Yığılırlar, müzakirələr aparırlar, birlik yaradırlar, birliklərinə qəşəng-qəşəng adlar verirlər, bir müddət birgə olurlar, nəticə yenə də parçalanmaya gəlib çıxır. Artıq o vəziyyət yaranıb ki, "seçki" deyəndə "birlik" assosiasiya olunur. Birlik sözü də qiymətdən düşür. Düşərgədə bəziləri belə birliklərin olmasındansa olmamasına üstünlük verirlər. Hesab edirlər ki, hər kəs öz yoluyla getsə, daha yaxşıdır. Böyük birliklərdən dəm vuranlar birinci növbədə böyük dəyişiklik və böyül islahatlara getməlidirlər.
Ağ Partiyanın sədri Tural Abbaslı bu günə qədər olan birlik təcrübələrinə əsaslanaraq, bu dəfə də nəzərdə tutulan ideal və səmimi birlik modelinin alınmayacağını bildirir. Deyir ki, əgər şəraitin diktəsi ilə hansısa birlik yaranacaqsa da, bu, gözlənilən effekti verməyəcək. "Sadəcə olaraq, seçkidən sonra növbəti uğursuzluqları ört-basdır etmək üçün bir-birilərini ittiham etməkdən yana növbəti platforma rolu oynayacaq".
Ənənəvi formatlı birliklər xalqın müxalifətdən olan gözləntilərini və gələcəyə olan ümidlərini qırmaqdan başqa bir işə yaramır. "Biz insanlara yeni ümidlər və qələbəyə inam aşılamağa çalışmalıyıq. Bu işlərə daha çox vaxt sərf etmək lazımdır, nəinki artıq 25 ildir bir-birilərinə az qala düşmən münasibəti bəsləyən müxalif liderləri zorla bir araya gətirməyə çalışmaq".
Ümumiyyətlə, Azərbaycanda son dönəmlər seçki fəallığı və seçkilər hiss olunmur. Bu sönüklük də getdikcə artmaqdadır. AMİP katibi Əli Oruclu indiyədək istər prezident, istər parlament seçkiləri olsun, müxalifətin yaratdığı seçki birlikləri və blokları ilə uğurlu nəticələr əldə etmək mümkün olmadığını deyərək, bunun obyektiv və subyektiv səbəblərini "Yeni Müsavat"a sadalayır. "Bu, həm də ona görə belə olub ki, ölkədə normal seçki mühiti olmayıb. Təəssüf doğuran o olub ki, seçkilər bitdikdən sonra seçkidən öncə müttəfiq olan siyasi qüvvələr bir-birlərinə düşmən kəsiliblər. İndiyədək müxalifət ən yaxşı halda iki formatda birləşə bilib və heç zaman da son yaxşı olmayıb".
Bu səbəbdən də təmsil olunduğu partiyanın müxalifətin birlik çağırışlarına da, bu istiqamətdə atılan addımlara da çox həssas və ölçülüb-biçilmiş şəkildə yanaşdığını bildirir. "Fikrimcə, əsas diqqət və hədəf ölkədə demokratik seçki, azad siyasi rəqabət mühiti yaradılması olmalıdır. Bu yöndə əməkdaşlığa, geniş fəaliyyətə ehtiyac var. Əks təqdirdə, nə birliklər, nə vahid namizədlər məsələsi ətrafında müzakirələr səmərəsiz vaxt itkisindən başqa bir şey deyil".