Döyülən zamin - Qalib İBRAHİMOĞLU
Tarix: 14-11-2017 16:59 | Bölmə: Yazarlar
Əvvəllər bankdan kredit götürənlərə zamin durmağa nə varıydı? Adam vaxtlı-vaxtında borcunu qaytarır, bank da nə onu, nə də elə zamin kimi səni narahat edirdi. Amma indi...
Bir neçə gün əvvəl bankdan kredit götürən bir nəfərə zamin duran qadının həbsindən yazmışdım. Demişdim ki, belə getsə, heç kəs heç kəsə zamin durmayacaq. Dünən oxuduğum xəbərdən sonrasa bu fikrimdə əminlik yarandı.
Tovuzda qadın kredit üstə döyülüb. Yəqin, düşünəcəksiniz ki, həmin qadın bankdan kredit götürüb, dollar da ceyran belinə minəndən sonra adam borcunu qaytara bilməyib. Həmin qadın da banka gedərək, bunu ordakılara demək istəyib, bank işçiləri ilə sözü çəp gəlib və döyülüb. Tələsməyin, hadisə elə olmayıb.
Təbii ki, qadının döyülməsində təqsirkar elə bankdır. Hadisə də Tovuzun Alakol kəndində baş verib. Belə ki, kənd sakini, 1950-ci il təvəllüdlü Hüseynova Qüdrət Annağı qızı qapalı kəllə beyin travması ilə komatoz vəziyyətdə xəstəxanaya çatdırılıb.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, Q.Hüseynova qonşusu tərəfindən döyülüb. Demə, Q.Hüseynovanın qonşusu bankların birindən kredit götürmək istəyərkən, "yaxın qonşu uzaq qohumdan irəlidir" prinsipiylə qonşusundan ona zamin durmasını xahiş edib. Q.Hüseynova da "qonşu yaxşı gündə də, dar gündə də qonşu olmalıdır" deyərək, ona zamin dayanıb. Bir müddətdən sonra qonşu banka olan borcunu ödəməyib və nəticədə də bank zaminin maaş kartından həmin məbləği tutub.
"İsinmədim istisinə, kor oldum tüstüsünə" buna deyərlər. Pul götürən, xərcləyən qalıb bir qıraqda, onun borcunu mən niyə ödəyim, axı? Elə Q.Hüseynova da bu sualı öz-özünə verə-verə qonşugilə gedib. Hal-əhvaldan sonra baş verənləri danışıb qonşusuna və axırda da deyib ki, bəs ay qonşu, o pulu ver. Güman ki, qonşu da "borcu verə bilsəydim, elə banka ödəyərdim də" deyərək, bundan boyun qaçırıb. Belə olanda kredit götürənlə zamin, yəni qonşular arasında mübahisə yaranıb və... Və kredit götürən zamini xüsusi amansızlıqla döyüb. Nəticədə qadın zərbələrdən qapalı kəllə beyin travması alıb və komaya düşüb.
Hazırda xəstəxanada olan qadının vəziyyəti ağır qiymətləndirilir.
Faktla bağlı Tovuz Rayon Prokurorluğunda araşdırma aparılır.
Bankdan götürülən kredit, qaytarılmayan borc gor qonşularını bir-birinə düşmən etdi. Allaha and olsun, bundan sonra qardaş qardaşa belə zamin durmağa ehtiyat edəcək ki, birdən qardaşı krediti qaytara bilməz və Tovuzda baş verən hadisə onların da başına gələr.