ƏMƏK VƏ ZƏHMƏT DASTANI-Ramiz QASIMOV-Bu gün Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Bahar xanım Talıbovanın doğum günüdür
Tarix: 17-03-2021 21:10 | Bölmə: Gündəm
Şair Asim Yadigarın “Bahar” poemasında Azərbaycanın Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Bahar Talıbovanın və onun simasında halal əməyin obrazı təcəssüm olunub
Naxçıvan ədəbi mühitinin sayılıb-seçilən istedadlı söz adamlarından olan Asim Yadigar Naxçıvana həsr etdiyi qiymətli əsərlərilə şöhrətə malikdir. Doğma Vətənin taleyi timsalında Naxçıvan obrazının yaradılması, bu doğma yurd yerinin vəsf və tərənnüm edilməsi onun da əsərləri üçün səciyyəvidir. Öz əsərlərilə Naxçıvanda poeziyanın inkişafına vüsət verən sənətkarlardan biri kimi Asim Yadigarın çoxsaylı poemaları arasında bir əsəri də var ki, özünəməxsus və qiymətlidir. Çünki əsərin baş qəhrəmanı bir əmək qəhrəmanı, onun timsalında Əmək və Zəhmətsevərlik, başlıca ideyası torpağa bağlılıq, vətənə məhəbbət və sədaqətdir.
“Bahar” poeması şair Asim Yadigarın ərsəyə gətirdiyi mühüm əsərlərindən birini təşkil edir. Əsərdə baş qəhrəmanın timsalında əmək və zəhmətkeşlik haqda bəhs edilib. Əsərin baş qəhrəmanı Azərbaycanın Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Bahar Talıbova və onun simasında ümumiləşdirilən xalq üçün çəkilən halal əməyin özüdür. Burada sanki əmək bir qəhrəman kimi çıxış edir, Bahar Talıbovanın timsalında əməkdən yaranan uğurlar və el qiyməti əsərin ideyasına çevrildiyi kimi, halal əmək və zəhmətin də təbliği başlıca yerdə gəlir. Şair torpağı və zəhmətkeşliyi ustad şair Nizamisayağı öyərək yazır:
Torpaq ucaldanı ucaltmaz heç kəs,
Ən çətin anda da torpağa sığın.
Necə gözəl deyib müdrik babalar,
Torpaq anasıdır bəxtiyarlığın!
Ucalmaq istəsən torpağa əyil,
Torpağa əyilən şaha əyilməz.
Torpağa alnından tər axıtmayan
Yediyi çörəyin qədrini bilməz.
Poemanın girişi olan bu hissədə müəllif əmək qəhrəmanı, zəhmətkeş insanla torpaq arasında bağlılıq və vəhdəti, müəyyən mənada, əhd-peymanı diqqətə çatdırır. İnsanı kamilləşdirən, ad-sana mindirən torpağı, torpağı isə barlı-bərəkətli varlığa, vətənə çevirən insana nəğmə qoşur, onların şanını-şöhrətini öyüb vəsf edir.
Poema nəğmələr adlanan bölmələr şəklində qurulub. Poemada hər bir nəğmə Baharla bağlı müəyyən hadisə, əhvalat və olan bir şeyi ifadə edir. Poemanı klassik poema ənənələrinə uyğun olaraq baş qəhrəmanın adı ilə “Baharnamə” və ya “Bahar dastanı” da adlandırmaq olar.
Poemanın I, II və III nəğmələrində Baharın anadan olması, dünyaya gəlişi və ailəyə bəxş etdiyi sevinc duyğuları əks etdirilib. IV və V nəğmələrdə Baharın ailəsində yaşanan xoşbəxtlik duyğuları və onun ardınca atası Məhərrəmin müharibəyə getməsi barədə bəhs açılır. VI və VII nəğmələrdə müharibəyə yollananların acı taleyi, eləcə də qəhrəmanın atası Məhərrəm kişinin müharibədən geri qayıtmaması ilə bağlı acı, kədər dolu hadisələr yer alıb. Məhz belə çətin illərdə körpələrin müəyyən işlərdə, tarla əməyində böyüklərinə kömək etmək zərurəti diqqət mərkəzinə gətirilmiş, gənc, yeniyetmə Baharın da anasına zəhmətli işlərdə yardım etməsi, əməyə, zəhmətə məhəbbətlə böyüməsi, hər bir zəhmət və çətinliyin öhdəsindən ləyaqətlə gəlməsi təsvir edilmişdir:
Analar tarlada, ərlər səngərdə,
Zaman sınayırdı uşaqları da.
Uşaqlar uşaqkən kişiləşirdi,
Hünər göstərirdi qızlar da hətta.
Balaca Bahar da anası ilə
Tarlada birlikdə tər tökürdü, tər.
Ömür kitabında Bahar xanımın
Qəmli bir dastandı ötən o illər.
Poemanın VII nəğmə adlanan “Qara kağız” hissəsində Xədicə ananın dilindən deyilən bu sözlər əsl Azərbaycan qadınının geniş ürəyi, ər sədaqəti, ailə vəfası, qadınlıq əzəmətindən xəbər verir və onu kiçik bir hissədə böyük qəhrəman kimi təcəssüm etdirir:
Məhərrəmin xətrinə
Dözüb yaşamalıyam.
Anayam, bu müqəddəs
Adı daşımalıyam.
Uşaqların qəlbinə
Bir xal düşə, qıymaram.
Onları dərd çəkməyə
İnan, bir gün qoymaram.
VIII nəğmədən başlayaraq Baharın şəxsi həyat yolu, onun xarakteri, həyat tərzi, idealları və geniş həyat yollarında irəliləyişi və parıltısı diqqət önünə gətirilir. Başqa uşaqlar, yeniyetmələr kimi uşaqlıq və yeniyetməlik həyatı müharibənin qurbanına çevrilən milyonlarla insandan biri kimi Baharın da acılara rəğmən həyata ümidlə tapınması və zəhmət həyatında özünə yer eləməsi oxucunun düşüncəsində ucalıq, əzəmət və ehtiram qazanır. Bahar 1943-cü ildən başlayaraq “Zəhmət” kolxozunda əmək həyatına başlayaraq özünü əsl zəhmətkeş bir insan, əməkçi bir vətəndaş kimi təqdim edir. IX nəğmədə Baharın uşaqkən özünü zəhmətkeş bir kolxozçu, əmək adamı kimi tanıtmasından bəhs edən müəllif körpə çiyinlərini ağır, zəhmətli işlərin altına verən Bahar xanıma lirik ricətdə də olur, onun ünvanına müraciət edərək haqqında xoş duyğularını bildirir: