Berbok ABŞ-ı Ukrayna resurs müqaviləsini Aİ qanunlarına uyğunlaşdırmağa çağırdı
Tarix: 01-04-2025 21:53 | Bölmə: Dünya
Almaniyanın xarici işlər naziri Annalena Berbok mətbuat konfransı zamanı ABŞ-ın Ukrayna resursları ilə bağlı təklif etdiyi sazişin Avropa qanunvericiliyi ilə əlaqələndirilməsinin zəruriliyini bəyan etdi.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Almaniya Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbərinin həmçinin bəyan etdiyinə görə, Rusiya və ABŞ arasında Ukrayna münaqişəsinin həlli ilə bağlı danışıqlar “dalan nöqtəyə çatıb”.
Berbok jurnalistlərin sualına cavabında "Axı bu bizim Avropa qitəmizdir" deyib.
Kiyevə elan olunmamış səfəri zamanı Berbok Ukraynaya yeni hərbi yardım paketlərini açıqlayıb. Almaniya 2029-cu ilə qədər 11 milyard avrodan çox, o cümlədən bu il 3 milyard avro xərcləməyi planlaşdırır.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl ABŞ prezidenti Donald Tramp Vladimir Zelenskiyə nadir torpaq metalları üzrə razılaşmadan imtinanın ciddi nəticələri barədə xəbərdarlıq edib. Amerika lideri onu da qeyd edib ki, Ukrayna prezidenti NATO-ya üzvlük üçün səy göstərsə də, hadisələrin bu cür inkişafının mümkünsüzlüyünü anlayır.