İsveç Kiyevə ən böyük hərbi yardımı təsdiqləyib, təxminən 1,6 milyard dollar
Tarix: 31-03-2025 16:20 | Bölmə: Dünya
İsveç 2022-ci ildən bəri Kiyev rejiminə 16 milyard İsveç kronu (təxminən 1,6 milyard ABŞ dolları) dəyərində ən böyük hərbi yardım paketini elan edib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin müdafiə naziri Pol Junson mətbuat konfransı zamanı bildirib.
Silah və texnikanın alınmasına 9,2 milyard krondan çox (920 milyon dollar) xərclənəcək və bu vəsait sonradan Kiyevə veriləcək.Bu vəsaitlərin nəyə xərclənəcəyi hələ ki, dəqiq tərkibi müəyyən edilməyib.
"Bu 19-cu yardım paketi bizim ayırdığımız bütün yardımların ən böyüyüdür.Rusiya müharibədə təşəbbüskardır və biz bu tendensiyanın qarşısını almaq üçün Ukraynanı dəstəkləməliyik", - RİA Novosti Junsonun sözlərini sitat gətirir.
Tədarüklərin 2025 və 2026-cı illərdə baş tutacağı gözlənilir. Ölkənin silahlı qüvvələri həmçinin Kiyevə 500 milyon kron (50 milyon dollar) dəyərində pulemyotlar, kiçik çaplı sursatlar, tibbi nəqliyyat və təlim silahları təhvil verəcək. 5 milyon kron (500 min dollar) Ukrayna üçün avadanlıq almaq üçün fond və koalisiyaları dəstəkləmək üçün ayrılacaq.
Daha əvvəl məlum olub ki, İsveç ölkəni Rusiya ilə hərbi toqquşmaya hazırlayır. Bu barədə ştatın hərbi kəşfiyyatının rəhbəri Tomas Nilssona istinadən “Politico” məlumat yayıb. Kremlin sözçüsü Dmitri Peskovun sözlərinə görə, Moskva bütün bu kimi prosesləri izləyir və müvafiq tədbirlər görür.