İsrailin hücumları fonunda BMT Qəzza zolağındakı işçilərini ixtisar edəcək
Tarix: 24-03-2025 21:42 | Bölmə: Dünya
BMT baş katibinin sözçüsü Stefan Düjarrik brifinq zamanı bildirib ki, BMT-nin baş katibi Antonio Quterreş İsrailin zərbələri fonunda Qəzza zolağında beynəlxalq işçilərin sayını azaltmaq qərarına gəlib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Düjarrikin qeyd etdiyi kimi, İsrailin anklava "dağıdıcı zərbələri" nəticəsində yüzlərlə mülki şəxs, o cümlədən BMT əməkdaşları həlak olub. O, martın əvvəlindən Qəzzaya humanitar yardımın buraxılmadığını xatırladıb.
“Nəticədə Baş katib Təşkilatın Qəzzada mövcudluğunu azaltmaq üçün çətin qərar qəbul etdi”, o, jurnalistlərlə söhbətini yekunlaşdırıb.
Baş katibin sözçüsü bildirib ki, beynəlxalq işçilərin sayı bu həftə üçdə bir və ya "bir az daha çox" azalacaq. Onun sözlərinə görə, bu, müvəqqəti tədbirdir və qurum da sektoru tərk etmək niyyətində deyil.
Bundan əvvəl BMT-nin xüsusi məruzəçisi Francesca Albanese anti-İsrail sanksiyalarının olmaması, bu ölkəyə silah tədarükünə qoyulan embarqo və Qəzzaya elektrik enerjisinin verilməsinin eyni vaxtda dayandırılmasını soyqırımı asanlaşdıran adlandırmışdı.