Fırıldaqçılar qripdən sonra sanatoriyalarda pulsuz reabilitasiya təklif etməyə başlayıblar
Tarix: 22-02-2026 20:44 | Bölmə: Sosial
Fırıldaqçılar ruslara qripdən sonra sanatoriyalarda pulsuz reabilitasiya vəd etməyə başlayıblar, guya təhlükəsizlik depoziti və ya "uzaqdan məsləhətləşmələr" üçün proqram quraşdırmaq üçün lazım olan bank kartı məlumatlarını çıxarmağa çalışıblar.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə RİA Novosti-yə Xalq Cəbhəsinin "Moşelovka" platformasının mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Onlar fırıldaqçıların soyuqdəymə və ya qripdən sonra sanatoriyalarda pulsuz reabilitasiya təklif edərək rusların stasionar və ya mobil telefonlarına zəng etdiklərini bildiriblər. Randevunu təsdiqləmək üçün fırıldaqçılar məcburi tibbi sığorta (OMS) siyasəti haqqında məlumat və SNILS tələb edirlər.
Bundan əlavə, fırıldaqçılar guya təhlükəsizlik depoziti üçün bank kartı məlumatlarını tələb edə və ya qurbanın bütün şəxsi məlumatlarına daxil olmağa imkan verən "uzaqdan məsləhətləşmə" proqramını quraşdırmağı təklif edə bilərlər.
Agentlik fırıldaqçıların əsas hədəf auditoriyasının qrip mövsümündən sağalan ruslar, xüsusən də yaşlılar olduğunu aydınlaşdırır.
Daha əvvəl Moskvada yeni bir fırıldaqçılığın yayılmağa başladığı bildirilmişdi: paytaxt sakinləri mos.ru şəhər portalındakı hesablarının sındırıldığı iddia edilən mesajlar alırlar. Fırıldaqçılar elektron poçtları yeni hesab girişləri ilə bağlı texniki bildirişlər kimi gizlədirlər. Qurban nömrəyə zəng edərsə, fırıldaqçılar istifadəçiləri bank kartı və tətbiq məlumatlarını verməyə vadar etmək üçün sosial mühəndislik üsullarından istifadə edirlər.