Cənubi Koreyada kütləvi meşə yanğınlarına qəbiristanlıq ritualı səbəb ola bilər
Tarix: 30-03-2025 18:32 | Bölmə: Sosial
Cənubi Koreyada ən azı 26 nəfərin ölümünə və minlərlə binanın dağılmasına səbəb olan ən dəhşətli meşə yanğını bir ailənin məzarında keçirilən mərasimdən qaynaqlanmış ola bilər.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə Kyonsanqbukdo əyalət polisinin nümayəndəsinə istinadən "Reuters" agentliyi məlumat yayıb.
Nəşr qeyd edir ki, polis ritualı yerinə yetirərkən yanğını törətmiş ola biləcək şübhəli kişini saxlayıb. Hazırda ekspertlər hadisənin başvermə şəraitini müəyyənləşdirirlər.
“50 yaşlı kişi martın 22-də ailə dəfni yerində əcdadlarının xatirəsini anma mərasimini yerinə yetirən zaman cənub-şərqi Uiseonq qraflığında yanğına səbəb olub”, - deyə, məlumatda bildirilir.
Kişinin günahını boynuna almadığı dəqiqləşdirilir.
Cənubi Koreya tarixində ən böyük meşə yanğını 48 min hektara yaxın ərazini yandırıb və dörd minə yaxın binanı məhv edib. Səlahiyyətlilərin məlumatına görə, 30 minə yaxın insan təxliyə edilib. Martın 28-ə qədər yanğın əsasən söndürülüb və yanğınsöndürənlər kiçik alov cibləri ilə mübarizəni davam etdirirlər.
Bundan əvvəl Cənubi Koreyanın meşə yanğınlarının söndürülməsində istifadə olunan Rusiya istehsalı olan "Ka-32" helikopterlərinin ehtiyat hissələrinin çatışmazlığı ilə üzləşdiyi bildirilirdi. Qeyd olunub ki, Rusiya Federasiyasından komponentlərin tədarükü üç il müddətində dayandırıldığı üçün Meşə Təsərrüfatı Agentliyi iyirmi doqquz helikopterdən səkkizini sökməli olub, qalanlarını işlək vəziyyətdə saxlamaq məcburiyyətində qalıb.
"Ka-32" helikopterləri eyni vaxtda üç tona qədər su daşıya bilir və böyük meşə yanğınları ilə mübarizədə fəal şəkildə istifadə olunur, lakin ehtiyat hissələrinin çatışmazlığı səbəbindən hazırda onlardan tam istifadə oluna bilmir. Bildirilib ki, bu fonda yanğınlardan dəyən ziyan ancaq artır.