Volodin: "Aprel ayından məktəblər rus dilini bilməyən miqrantların uşaqlarını qəbul etməyəcək"
Tarix: 29-03-2025 10:45 | Bölmə: Sosial
Rusiya Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodin Telegram kanalında aprel ayından qüvvəyə minəcək qanunları açıqlayıb.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, onların arasında miqrantların uşaqlarının rus dilini bilməyən məktəblərə qəbulunu qadağan edən qanun da var.Dumanın spikerinin sözlərinə görə, hər bir uşaq məktəbə qəbul edilərkən onun Rusiya Federasiyasında olmasının qanuniliyi və rus dilini bilmə səviyyəsi yoxlanılacaq.
"Bu, həm uşağın özü, həm onun sosial uyğunlaşması və məktəb kurrikulumun müvəffəqiyyətlə mənimsənilməsi, həm də sinif yoldaşları və müəllimləri üçün vacibdir" -Volodin deyib.
Telefon fırıldaqçılarını hədəf alan qanun da aprel ayında qüvvəyə minəcək. İndi hər bir Rusiya vətəndaşı 20-dən çox SİM kartı qeydiyyatdan keçirə bilər. Bundan əlavə, Dövlət Xidmətlərində sizin adınıza qeydiyyatdan keçmiş SİM kartların sayını yoxlamaq mümkün olacaq. Vyaçeslav Volodin həmçinin yay uşaq düşərgələrində işçilərin plan tərtib edərkən bələdçi kimi istifadə edəcəkləri vahid maarifləndirici iş proqramının başlandığını elan etdi.
"Proqram əsasında gənc nəslə ənənəvi mənəvi-əxlaqi dəyərlər aşılanacaq", - Dövlət Dumasının sədri aydınlıq gətirib.
Volodin sosial pensiyaların 14,75% indeksləşdirilməsi və riskli ipoteka və avtomobil kreditlərinin verilməsinin məhdudlaşdırılması haqqında qanunları da xatırladıb.
Miqrasiya siyasətinə və qanunvericiliyə gəlincə, Volodin əvvəllər qeyd edib ki, bu sahədə deputatların təşəbbüsü ilə irəli sürülən normativ-hüquqi aktlar Rusiyaya gələnləri rus dilinə fərqli yanaşmağa məcbur edəcək.