Professor Akim permafrostun monitorinqi üçün süni intellektdən istifadə etməyi təklif edir
Tarix: 29-03-2025 10:13 | Bölmə: Sosial
Süni intellekt, peyk monitorinqi və pilotsuz uçuş aparatları kimi müasir texnologiyalardan istifadə etməklə daimi donun vəziyyəti daim izlənilməlidir.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə Ali İqtisadiyyat Məktəbinin Ali Biznes Məktəbinin professoru Mixail Akim “Rossiya 24” telekanalına müsahibəsində danışıb. O, qeyd edib ki, Rusiya Federasiyası ərazisinin təxminən 65%-i əbədi donlarla örtülüdür. Bu ərazilərdə ərisə, müxtəlif infrastruktur obyektlərində ciddi problemlər yarana bilər. Məhz buna görə də əbədi donun vəziyyətinə nəzarət etmək lazımdır, Akim vurğulayıb.
"Problem ondadır ki, belə məsafələrdə, bu nəhəng ərazilərdə bunun monitorinqini təmin etmək olduqca çətindir. Müasir sistemlər isə bunu etməyə imkan verir.Əsas diqqət süni intellekt kimi müasir texnologiyaların, məsələn, daimi peyk monitorinqi kimi maşın görmə, peyk monitorinqinin pilotsuz uçuş aparatlarından yerli monitorinqlə müqayisə edilməsinə yönəlib", - professor bildirib.
Akim qeyd edib ki, peyklərdən və dronlardan alınan məlumatlar böyük həcmdə informasiyanı emal edə bilən süni intellekt sistemlərinə daxil edilməlidir.
O, əlavə etdi ki, əbədi donun vəziyyətinin monitorinqi mürəkkəb və kifayət qədər bahalı prosesdir, "lakin bunu etməmək daha da baha başa gələcək".
Bundan əvvəl Rusiya prezidenti Vladimir Putin bəyan etmişdi ki, əgər əbədi buzlaqlar ərisə, hətta Sankt-Peterburq da təhlükə altında ola bilər.