Dövlət Duması dəmir yolları yaxınlığında mal-qara otarmaq üçün cərimələri sərtləşdirmək niyyətindədir
Tarix: 28-03-2025 19:16 | Bölmə: Sosial
Dövlət Dumasının Dövlət Quruculuğu və Qanunvericilik Komitəsi heyvanların dəmir yolu relslərindən keçməsi qaydalarının pozulmasına görə cərimələrin artırılması təşəbbüsünü dəstəkləyib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki,  dəyişikliklərə əsasən, vətəndaşlar üçün cərimənin məbləği 100 rubldan 1 min rubla qədər artacaq.
Dəyişikliklər dəmir yolu nəqliyyatında və metroda təhlükəsizliyə təhlükə yaradan hərəkətlərə görə məsuliyyətin artırılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsi çərçivəsində təklif edilib. Moskva Şəhər Dumasının oktyabrda təqdim etdiyi sənəd indi ikinci oxunuş üçün hazırlanır.
Dəyişikliklər Rusiya Federasiyasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin dəmir yolu nəqliyyatında hərəkətin təhlükəsizliyi ilə bağlı pozuntuları tənzimləyən 11.1-ci maddəsinə aiddir. Xüsusilə, svetoforun qırmızı işığında yolları keçmək üçün 500 rubl cərimə tətbiq edilir və Moskva, Sankt-Peterburq və onların bölgələri üçün bu məbləğ 1,5 min rubla qədər artırılır.
Bundan əlavə, komitə mal-qara və atlı nəqliyyat vasitələrinin dəmir yolu relsləri ilə idarə olunması qaydalarına əməl edilməməsinə görə cərimələrin artırılmasını təsdiqləyib. İndi məmurlar üçün cərimə əvvəlki 100-300 rubl əvəzinə 3 ilə 5 min rubl arasında olacaq. Dəyişiklik həmçinin hüquqi şəxslər üçün 20 min rubldan 50 min rubla qədər cərimə tətbiq etməyi təklif edir. Əvvəllər təşkilatlar üçün belə cərimələr yox idi.
Qanun layihəsi bu ilin yanvarında birinci oxunuşda qəbul edilib və onun yekun baxılması yaxın vaxtlarda nəzərdə tutulub.
Daha əvvəl Trans-Baykal Dəmiryolunun mətbuat xidməti qatarın nəsli kəsilməkdə olan dzeren antilopları sürüsü ilə toqquşmasını şərh edib. Onlar izah ediblər ki, heyvanlar əvvəllər “naməlum şəxslər” tərəfindən zədələnmiş hasardan keçərək dəmir yolu relslərinə çıxıblar.