Üç qeyri-qanuni bankir qanunsuz olaraq 15 milyon rubl alıb
Tarix: 26-03-2025 10:00 | Bölmə: Sosial
Yaroslavlda polis 15 milyon rubl cinayət yolu ilə gəlir əldə edən üç qanunsuz bankiri saxlayıb.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Daxili İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
Cinayətkarlar mütəşəkkil dəstənin tərkibində fəaliyyət göstərərək kredit təşkilatının qeydiyyatını düzgün aparmayıb, fiziki və hüquqi şəxslərə nağd pul çıxarılması xidmətləri göstəriblər. Cinayətkarlar 2021-ci ildən 2024-cü ilə qədər azı 173 milyon rubl dəyərində qeyri-qanuni bank əməliyyatları həyata keçirib və 15 milyon rubldan çox komissiya şəklində gəlir əldə ediblər.
Faktla bağlı Rusiya Federasiyası Cinayət Məcəlləsinin 172-ci maddəsinin 2-ci hissəsinin “a,b” bəndləri (“Məcburi olduqda, mütəşəkkil dəstə tərəfindən törədildikdə, xüsusilə külli miqdarda qeydiyyat olmadan və ya xüsusi razılıq (lisenziya) olmadan bank fəaliyyətinin həyata keçirilməsi”) ilə cinayət işi başlanıb.
“Araşdırmalar çərçivəsində 6 axtarış aparılıb, onların üzərinə kompüter avadanlığı, mobil telefonlar, bank kartları, möhürlər, elektron rəqəmsal imza açarları, nəzarət edilən təşkilatların mühasibat sənədləri, nağd pul götürülüb”, - Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatında deyilir.
Digər əşyalarla yanaşı, şübhəlilərdən birinin mənzilindən çətənə və marixuana aşkar edilib. Onlar cinayətkarın birgə yaşadığı şəxsə aiddir. O da saxlanılıb. Faktla bağlı Rusiya Federasiyası Cinayət Məcəlləsinin 228-ci maddəsinin 2-ci hissəsi (külli miqdarda narkotik vasitələri, psixotrop maddələri və ya onların analoqlarını satış məqsədi olmadan qanunsuz olaraq əldə etmə, saxlama, daşıma, hazırlama, emal etmə) ilə cinayət işi açılıb.
Qeyri-qanuni fəaliyyətə görə məhkum olunanların hər 4-ü ölkəni tərk etməmək və düzgün davranmaq barədə yazılı öhdəlik götürüb.