Türkiyə səfiri Bilgiç: "Rusiya vətəndaşları Türkiyədə xidmət haqqını QR kodlar vasitəsilə ödəyə biləcəklər"
Tarix: 24-03-2025 13:59 | Bölmə: Sosial
Türkiyənin Rusiyadakı səfiri Tanju Bilgiç “Anex Tour” şirkətinin tur operatorları ilə görüşündə bildirib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, onun qeyd etdiyinə görə, Rusiya banklarının tətbiqləri vasitəsilə QR kodlardan istifadə etməklə ödəniş texnologiyasının tətbiqi üzrə işlər Türkiyə hökumətinin və özəl şirkətlərin dəstəyi sayəsində artıq aktivdir.
"Bu ödəniş növündən əlavə, hazırda rusiyalı turistlərin Türkiyədə ödəniş edə biləcəyi xüsusi "Letim" kartları var. Son zamanlar Türkiyədə Rusiya bankları ilə müqavilələr bağlayan şirkətlər peyda olub ki, bu da həmin kartların Rusiya bank hesablarından yüklənməsinə imkan verir.Əgər varsa, artırma komissiyası minimaldır", - TASS səfirdən sitat gətirir.
Diplomatın sözlərinə görə, “Letim” mobil proqramından istifadə etməklə pulu karta tez köçürmək olar və Türkiyədə ödəniş prosesi rusiyalı səyahətçilər üçün xeyli asanlaşıb.
Türkiyədə QR kodu ilə ödənişlərin kart ödənişlərinə nisbətən daha sərfəli olduğu da daha əvvəl bildirilmişdi. VTB-nin Köçürmələr Departamentinin rəhbəri Aleksey Xranilov qeyd edib ki, QR kodu ilə ödəniş edərkən kartlarla bağlı əlavə xərclərdən və komissiyalardan qaçmaq olar.Ödəniş sistemləri bu işdə iştirak etmədiyi üçün bu, xidmətlərin dəyərini azaldır.