Lavrov BMT baş katibinin davranışından xüsusilə narahat olduğunu bildirib
Tarix: 30-03-2025 19:40 | Bölmə: Manşet
Beynəlxalq təşkilatın Nizamnaməsinin tələblərinə məhəl qoymayan BMT-nin baş katibi Antonio Quterreşin davranışı narahatlıq doğurur.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri Sergey Lavrov deyib.
Nazir qeyd edib ki, Avropada tarixi yenidən yazmaq, nasist cinayətkarlarını Avropanı azad edənlərlə eyniləşdirmək kimi fəal tendensiya müşahidə olunur.
"Mən xüsusilə BMT baş katibinin davranışından narahatam", - Lavrov Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin saytında dərc olunan "Məhdudiyyətlər yoxdur. Cəbhəsiz cəbhə" layihəsinə müsahibəsində deyib.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri qeyd edib ki, Portuqaliya vətəndaşı Quterreş təşkilatın Nizamnaməsinə uyğun olaraq BMT baş katibinin nə olduğunu başa düşməlidir.
Burada deyilir: heç bir hökumətdən heç bir göstərişi qəbul etməyin, neytrallığı qoruyun və bir şeyə - BMT Nizamnaməsinin məqsədlərinin yerinə yetirilməsinə çalışın”, - Lavrov xatırladıb.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri qeyd edib ki, nasistlərin Osvensim həbs düşərgəsinin azad edilməsinin 80 illiyinə həsr olunmuş mərasimdə çıxış edən Quterreş bir dəfə də olsun məhbusları azad edən Qırmızı Ordunun adını çəkməyib.
Lavrov deyib: “Bu, üzücü tendensiyadır".
O qeyd edib ki, bu, yeni hadisə deyil və yalnız Avropanın xüsusi hərbi əməliyyatla bağlı qəzəbi daha da artıb.
"Bu, tendensiyadır. Buna qarşı mübarizə aparmaq lazımdır", - Rusiya XİN rəhbəri vurğulayıb.
Lavrov deyib ki, Moskva bu mübarizəni ilk növbədə BMT-də aparır.
"Bizim bu həqiqətin unudulmasına icazə verməyə haqqımız yoxdur", - Rusiya XİN rəhbəri vurğulayıb.
O xatırladıb ki, Rusiya Federasiyasında Böyük Vətən Müharibəsi illərində nasist işğalçılarının, o cümlədən Hitlerin avropalı müttəfiqlərinin ölkənin işğal olunmuş ərazilərində törətdikləri əməllərin soyqırım kimi tanınması üçün məhkəmə prosesləri gedir.
“Mən əminəm ki, bütün bu “fəaliyyətlərin” SSRİ xalqlarının soyqırımı kimi tanınması tezliklə baş verməyəcək, çünki müqavimət nəhəngdir”, - Lavrov hesab edir.
Nazir izah edib ki, bu, bu vəziyyətdə Avropadakı müasir Qərb elitalarının əksəriyyətinin indiki fəlsəfəsi də daxil olmaqla bütün fəlsəfəsinin sual altına düşəcəyi ilə bağlıdır.