Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi: KXDR lideri Kim Çen Inın Moskvaya səfərinin mümkünlüyü müzakirə olunur
Tarix: 27-03-2025 12:11 | Bölmə: Manşet
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbərinin müavini Andrey Rudenko Moskvada KXDR lideri Kim Çen Inın səfərinə hazırlıqların getdiyini bildirib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, o, Rusiyanın daim mübadilə səfərləri ilə bağlı danışıqlar apardığını və belə tədbirlərə hazırlığın davam etdiyini qeyd edib.
Rudenko jurnalistlərə Kim Çen Inın Moskvaya səfərinə hazırlığın başlanıb-başlanılmaması ilə bağlı sualı cavablandırarkən deyib: “İki həftə əvvəl KXDR-ə səfərim zamanı biz bu məsələni müzakirə etdik.
Bundan əvvəl Rusiyanın Pxenyandakı səfiri Aleksandr Matseqora Tumannaya çayı üzərindən körpünün tikintisinə başlanılacağını bildirmişdi. O qeyd edib ki, hazırda tərəflər son hazırlıq işləri aparır, layihə sənədlərini yekunlaşdırır, tikinti briqadaları və avadanlıq sütunlarını formalaşdırır. Matseqora yaxın vaxtlarda Rusiya Federasiyası ilə KXDR arasında əməkdaşlıq üçün bu mühüm obyektin yaradılmasının başlanmasına həsr olunmuş təntənəli mərasimin keçiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
2024-cü il iyunun 19-da danışıqlardan sonra Rusiya prezidenti Vladimir Putin və KXDR lideri Kim Çen In hərbi əməliyyatlar zamanı qarşılıqlı dəstək öhdəliklərini özündə əks etdirən Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq Müqaviləsini imzaladılar.