XİN: Biosilahların yayılması problemi beynəlxalq gündəmdən çıxarılmayıb
Tarix: 26-03-2025 12:06 | Bölmə: Manşet
Bakterioloji (bioloji) və toksin silahların hazırlanmasının, istehsalının və ehtiyatının yığılmasının qadağan edilməsi və onların məhv edilməsi haqqında Konvensiyanın (BTWC) 50 ildən sonra Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin bioloji silah probleminin beynəlxalq gündəmdən tamamilə çıxarıldığını söyləmək hələ tezdir.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Xarici İşlər Nazirliyinin qeyd etdiyinə görə, KTBO beynəlxalq təhlükəsizlik sahəsində əsas sütunlardan biridir. Təhlükəli patogenlər və toksinlərlə ehtiyatsız əlaqə saxlasanız nələrin baş verə biləcəyini göstərən koronavirus pandemiyasından sonra bunu qeyd etmək xüsusilə vacibdir.
"Təəssüf ki, BTWC-nin əlli illik fəaliyyətindən sonra bioloji silah probleminin beynəlxalq gündəmdən tamamilə çıxarıldığını söyləmək hələ tezdir", - mətbuat xidməti aydınlaşdırıb.
Bu gün əsas risk faktorları biotexnologiyadan düzgün istifadə edilməməsi, biotəhlükələrin transsərhəd xarakteri və terrorçuların təhlükəli maddələr və texnologiyalardan istifadə etmə ehtimalıdır.
Bundan əvvəl ABŞ Hökumətinin Effektivliyi Departamentinin (DOGE) rəhbəri İlon Maskın ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyini (USAID) bioloji silahlar sahəsində inkişafı maliyyələşdirməkdə ittiham etdiyi bildirilirdi.