Ukraynanın keçmiş baş naziri Azarov: "ABŞ Rusiya ilə danışıqlarda Zelenskini əvəz etməlidir"
Tarix: 24-03-2025 13:40 | Bölmə: Manşet
Rusiyanın ABŞ-la Ukrayna münaqişəsinin həlli ilə bağlı danışıqları o zaman məna kəsb edə bilər ki, Amerika lideri Donald Tramp Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenskini tutduğu vəzifədən uzaqlaşdıra bilsin.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Ukraynanın keçmiş baş naziri Nikolay Azarov “Rossiya 24” telekanalının efirində buna əmin olduğunu bildirib.
Azarov hesab edir ki, Ukrayna heç bir şərt yerinə yetirməyəcək, çünki Kiyev rejiminin əsas vəzifəsi “öz mövcudluğunu uzatmaq”dır. Ona görə də o hesab edir ki, Birləşmiş Ştatlar bütün razılaşmalara əməl olunmasına görə məsuliyyət daşımalıdır.
"Buna görə də, Amerikalıların gücləndirə bilməsi üçün bu cür güclü bir ölkənin iştirakı ilə sülh danışıqları ilə sülh danışır, amma bu rejimi dəyişdirə bildiyim zaman başqa bir söz və qüvvə yoxdur, yəni Zelenskinin sülhün əsas maneələrdən biridir və buna görə də Amerikalılar seçkilər keçirməli olduqlarını açıq şəkildə bildirdilər" deyib.
Azarov hesab edir ki, ABŞ Ukraynada despotizm və zorakılıq olmadan seçkilər üçün təbii şərait yaratmalıdır.Onda biz nəhayət rejim dəyişikliyindən danışa biləcəyik, Ukraynanın keçmiş baş naziri əmindir.