Peskov ABŞ-la münasibətlər haqqında: "Biz özümüzü qarşılıqlı faydadan məhrum etməməliyik"
Tarix: 23-03-2025 14:57 | Bölmə: Manşet
Rusiya ABŞ-la əməkdaşlıqdan əldə edə biləcəyi qarşılıqlı faydadan özünü məhrum etməməlidir.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov "Moskva. Kreml. Putin" verilişinin müəllifi və aparıcısı Pavel Zarubinə müsahibəsində danışıb.
O qeyd edib ki, Amerikanın yeni administrasiyası Ağ Evin əvvəlki rəhbəri Co Baydenin kabinetindən fərqlənən mövqeyə malikdir.
"Yeni (ABŞ) administrasiyası sülhdən, hamının xeyrinə olacaq iqtisadi əməkdaşlıq perspektivlərindən danışır. Əlbəttə, onlar üçün ən vacib şey Amerikanın faydasıdır. Yeni administrasiya isə sövdələşmələrdən danışır. Biz bu tonu daha çox sevirik. Biz, həqiqətən də, inanırıq ki, iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq potensialını qiymətləndirmək çətindir. Lakin biz bununla razılaşmamalıyıq." Kremlin sözçüsü qeyd edib.
Dövlət başçısının mətbuat katibi vurğulayıb ki, bunlar sağlam düşüncəli sözlərdir.
Bir gün əvvəl ABŞ prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Stiven Uitkoff amerikalı jurnalist Taker Karlsona müsahibəsində Rusiya ilə ABŞ arasında münasibətlərin yaxşılaşdırılması üçün açıq dialoqun vacibliyinə diqqət çəkib.