Britaniyanın baş naziri Starmer Aİ-ni Rusiyanı cilovlamaq planını gücləndirməyə çağırır
Tarix: 23-03-2025 12:22 | Bölmə: Manşet
Böyük Britaniyanın baş naziri Keir Starmer Moskva ilə Kiyev arasında sülh sazişi bağlanacağı təqdirdə Avropa İttifaqı ölkələrini təhlükəsizliyin təmin edilməsi və Rusiyanın qarşısının alınması üçün əvvəlcədən plan hazırlamağa çağırıb.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Britaniyanın baş nazirinin sözlərinə görə, etibarlı təhlükəsizlik zəmanətlərinin olmaması Ukraynanı müdafiəsiz qoyacaq və Avropa bu təminatların verilməsində aparıcı rol oynamalıdır.
O, "The New York Times" qəzetinə müsahibəsində deyib: “Biz oturub razılaşmanı gözləyə bilmərik, sonra bu baş verəndə razılaşaq və başımızı qaşıya bilmərik”.
Bundan əlavə, Starmer Amerika Birləşmiş Ştatlarının prezidenti Donald Trampın sülh yolu ilə nizamlanmasına dair təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirib. Onun fikrincə, London və Vaşinqton “başqa iki tərəfin əlaqəsi olmayan şəkildə bağlıdır”.
Bundan əvvəl "Bloomberg" xəbər vermişdi ki, Böyük Britaniyanın baş naziri Keir Starmer və Fransa prezidenti Emmanuel Makron Ukraynada sülhməramlılar yerləşdirmək və Kiyevin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün 37 ölkədən ibarət “istəkli koalisiya” yaratmağı planlaşdırırlar. Qeyd olunub ki, Starmer və Makron Avropa, Asiya və Birlik ölkələri ilə onların təşəbbüsünü dəstəkləmək üçün danışıqlar aparır.
Yaponiya, Avstraliya və Yeni Zelandiya kimi NATO üzvü olmayan ölkələr də müzakirələrdə iştirak edir. Britaniya rəsmilərinin sözlərinə görə, hər bir dövlət üçün Kiyevə təhlükəsizlik zəmanətinin verilməsi imkanları dəqiqləşdirilir. Əgər ölkə sülhməramlılarını göndərməkdən imtina edərsə, Ukraynaya qonşu dövlətlərdə qüvvələr yerləşdirmək və ya hərbi texnika və kəşfiyyat məlumatları təqdim etmək təklif olunur.