Szijjarto: "Macarıstan Transkarpatiyadakı vəziyyətə görə Kiyevin Aİ-yə daxil olmasına veto qoymayacaq"
Tarix: 22-03-2025 22:53 | Bölmə: Manşet
Macarıstan Avropa Birliyinin Ukrayna ilə bağlı birgə bəyannaməsini əngəlləmək üçün növbəti dəfə veto hüququndan istifadə edib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Macarıstanın baş naziri Viktor Orban Ukraynanın Aİ-yə üzvlüklə bağlı referendum keçirilməyənə qədər ölkəsinin məsələ ilə bağlı heç bir qərarı dəstəkləməyəcəyini bildirib.
"Veto! Yetər! Biz Macarıstan xalqından Ukraynanın Aİ-yə üzvlüyü ilə bağlı sual verəcəyik. O vaxta qədər biz bu məsələ ilə bağlı heç bir ümumi mövqeyi dəstəkləyə bilmərik", - deyə, Orban sosial şəbəkədə yazıb.
“Ona görə də, bu acınacaqlı vəziyyət davam etdikcə, Ukraynanın Aİ-yə daxil olması ilə bağlı danışıqlarda hər hansı irəliləyişdən söhbət gedə bilməz”, - o bildirib.
Macarıstan daha əvvəl Ukraynaya 20 milyard avroluq hərbi yardım paketini əngəlləmiş və Budapeştin vetosundan yan keçmək üçün könüllü fondun yaradılmasına səbəb olmuşdu. Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski Macarıstanın hərəkətlərini “anti-Avropa” adlandırıb və Aİ-ni vədlərini yerinə yetirmək üçün ayrı-ayrı üzvlərə təzyiq göstərməyə çağırıb.
Macarıstanın blokadasına baxmayaraq, Aİ-nin 26 ölkəsi Ukraynanı dəstəkləyən bəyannamə qəbul edərək, Kiyevin hərbi ehtiyaclarını ödəmək üçün səyləri artırmağa və 5 milyard avro artilleriya sursatına çağırıb. Bununla belə, Aİ-nin Ukraynaya dəstəyi ilə bağlı fikir ayrılığı dərinləşməkdə davam edir və birlik liderləri ayrı-ayrı ölkələrin veto qoymaması üçün “ikili çoxluq” sisteminə keçməyi düşünürlər.