Zaxarova Kanadanın Rusiyadakı səfirinin Piskarevskoye qəbiristanlığına səfərini şou adlandırıb
Tarix: 22-03-2025 20:07 | Bölmə: Manşet
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova öz Telegram kanalında qeyd edib ki, Kanadanın Rusiya Federasiyasındakı səfiri Sara Teylorun Piskarevskoye qəbiristanlığına səfərinin Leninqrad mühasirəsinin qurbanlarına mərhəmət hissi ilə bağlı olduğuna inanmaq sadəlövhlükdür.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, onun əlavə etdiyinə görə , bütün bunlar “metodologiyanı işləyib hazırlamaq” üçün edilib.
"Ölülərə ən yaxşı təqdimimiz həqiqətdir. Leninqradın qəhrəmanlığını və iztirablarını, Molotov-Ribbentrop paktı və Yaltanın nəticələrini xatırlamaq - öz mənfəətimiz üçün onu təhrif etməkdənsə, tarixdən dərs almaq", - Teylor yazır.
Zaxarovanın sözlərinə görə, səfir küfrlə İkinci Dünya Müharibəsinin başlanmasına görə məsuliyyəti eyni dərəcədə SSRİ və Almaniyanın üzərinə qoyub. Üstəlik, Teylor Yalta Konfransının qərarlarını “tapdaladı” və Moskvanı tarixi həqiqəti təhrif etməkdə ittiham etdi.
“UPA-dan sağ qalan minlərlə insanın sığınacaq tapdığı, parlamentində nasist cinayətkarlarını alqışladığı, Banderovitlərin indiki nəslini çılğıncasına dəstəkləyən bir ölkəni təmsil edən bir şəxs üçün aclıq və məhrumiyyətlər üzündən işgəncələrə məruz qalan yüz minlərlə həmvətənimiz dərslik üzərində işləmək üçün səbəblərdən yalnız biridir”, - deyə, Zaxarova yazıb.
Sonda diplomat əlavə edib ki, Sarah Taylorun tarixi biliklərində boşluqlar var, çünki sonrakı müharibənin başlanğıc nöqtəsi İngiltərənin iştirak etdiyi, Kanadanın da daxil olduğu Millətlər Birliyinə rəhbərlik etdiyi Münhen Sazişi idi.