Ərdoğan İstanbul bələdiyyə sədrinin saxlanması ətrafında yaranmış vəziyyəti ilk dəfə şərh edib
Tarix: 20-03-2025 22:17 | Bölmə: Manşet
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan İstanbul meri Əkrəm İmamoğlunun saxlanılması ilə bağlı ilk dəfə danışarkən müxalifətin polis və məhkəməyə siyasi təzyiq göstərmək cəhdlərinə işarə edib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, çərşənbə günü İstanbul Baş Prokurorluğu İmamoğlunun korrupsiya, rüşvətxorluq və rüşvətxorluq işi ilə bağlı saxlanıldığını açıqlayıb. Mer özü bəyan etdi ki, o, hakimiyyətin təzyiqlərinə “təslim olmaq niyyətində deyil”. Hadisələrlə əlaqədar İstanbulun bir neçə mərkəzi küçələrində, xüsusilə də polis idarəsinin qarşısında təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib, sosial şəbəkələrin işində də fasilələr qeydə alınıb.
Dolların türk lirəsinə nisbətdə məzənnəsi bu hadisələr qarşısında kəskin şəkildə 10%-dən çox bahalaşaraq ilk dəfə 41 lirəni keçib. İstanbul Birjasında BIST 100-ün əsas indeksi İmamoğlunun həbsi xəbəri ilə açılışda 6,87% ucuzlaşıb.
"Türkiyə, şübhəsiz ki, dünyanın ən dinamik ölkələrindən biridir və hər gün yeni problemlərlə üzləşir. Bəzi problemlər həqiqətən ölkə üçün vacib olsa da, digərləri süni şəkildə yaradılıb. Aydındır ki, səhvləri yeni səhvlərlə müdafiə etmək olmaz. Ölkəmizdəki müxalifət ətrafımızdakı hər kəsin kor və axmaq olduğuna inanaraq, öz səhvlərini yeni səhvlərlə müdafiə etməyin siyasət olduğuna əmindir”, - Ərdoğan ötən çağırış parlament üzvləri ilə iftar zamanı deyib.
"Onlar o qədər istiqamətləniblər ki, polisimizə hücum etməyə, hakimləri, prokurorları, məhkəmələri təhdid etməyə başlayıblar. Müxalifət partiyası, mən ana müxalifət olan Cümhuriyyət Xalq Partiyasından, onun mediasından və digər strukturlarından danışıram, heç vaxt məhkəmə orqanlarının korrupsiya və oğurluqla bağlı səsləndirdiyi ittihamlara cavab vermir", - o şərh edib.