Karasin: "Avropa başa düşməlidir ki, torpedalı danışıqlar müharibəyə gətirib çıxaracaq"
Tarix: 19-03-2025 14:29 | Bölmə: Manşet
Ayrı-ayrı Avropa ölkələri Ukraynada sülh danışıqlarını pozmağa çalışsalar, nə baş verəcək? Federasiya Şurasının Beynəlxalq Əlaqələr Komitəsinin sədri Qriqori Karasin bu sualı “Rossiya 24” telekanalının efirində cavablandırıb.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, senator Rusiya və ABŞ prezidentləri Vladimir Putin və Donald Tramp arasında danışıqların başlanmasını müsbət addım adlandırıb.
"Əgər onlar (avropalılar) hər hansı danışıqlara və hər hansı qərara torpedo versələr, bu, münaqişənin genişlənməsinə və müharibəyə gətirib çıxaracaq. Onlar bunu yaxşı başa düşməlidirlər. Bunları sadə sözlərlə adlandırmaq və qərar verən insanlara çatdırmaq lazımdır. Çünki bu oyunlar həm öz xalqları, həm də bütün Avropa üçün, yeri gəlmişkən, dünya üçün də çox pis, faciəli başa çatır", - deputat vurğulayıb.
Onun fikrincə, getdikcə daha çox avropalı Rusiya ilə normal münasibətlərə qayıtmağın zəruriliyini başa düşür.
"Avropa indi başa düşür ki, Rusiyaya qarşı nifrət məktəbinə həddən artıq dərinləşib və başa düşür ki, bu, uzun müddət belə davam edə bilməz. O, birtəhər oradan çıxmalı, hansısa addımlar atmalı, bəlkə də ziqzaq hərəkətləri etməlidir. Amma onlar Vətənimizə az-çox başa düşülən münasibətə qayıtmalıdırlar. Çünki əks halda bu, əbədi olaraq davam edəcək", - senator xəbərdarlıq edib.
Həmçinin “Rossiya 24” telekanalının efirində Qriqori Karasin Kiyev və Avropa İttifaqının Rusiya Federasiyasının Ukraynada atəşkəslə bağlı şərtləri ilə razılaşmasına ümidini minimal adlandırıb.