Serbiya Prezidenti Vuçiç Macarıstanla Müdafiə Müttəfiqi olduğunu elan etdi
Tarix: 01-04-2025 18:08 | Bölmə: Karusel
Belqrad və Budapeşt 2025-ci ildə maksimum sayda müdafiə tədbiri keçirəcək.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu, hər iki ölkəni hərbi ittifaq yaratmağa yaxınlaşdıracaq. Bunu Serbiya prezidenti Aleksandr Vuçiç deyib.
Aprelin 1-də Macarıstanın müdafiə naziri Kristof Szalay-Bobrovnicki Serbiyanın müdafiə naziri və prezidenti Bratislav Qasiç və Aleksandr Vuçiç ilə görüşüb. Serbiya liderinin iştirakı ilə hər iki ölkənin müdafiə nazirliklərinin rəhbərləri 2025-ci il üçün ikitərəfli hərbi əməkdaşlıq planını və müdafiə sahəsində strateji əməkdaşlığın həyata keçirilməsinə dair sənədi imzalayıblar.
"Birgə fəaliyyət haqqında saziş Serbiya və Macarıstanın hərbi ittifaqı və ya hərbi ittifaqının yaradılmasına gələcək yanaşmanın davamı olacaq", - RİA Novosti Vuçiçin sözlərindən sitat gətirir.
Serbiya Prezidenti qeyd edib ki, Serbiya və Macarıstan Müdafiə Nazirliyi 2025-ci il üçün 79 birgə tədbir planlaşdırıb. 2023-cü ildə onların sayı 48-ə çatıb. Vuçiç iki ölkə arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlığı strateji əməkdaşlığın ən mühüm aspektlərindən biri adlandırıb.
Martın 30-da Vuçiçin Fransa prezidenti Emmanuel Makronla iki ölkə arasında əməkdaşlıq barədə danışdığı bildirilib. O qeyd edib ki, Paris və Belqrad arasında qarşılıqlı əlaqələr enerji sektorunda olacaq. Bundan əlavə, Serbiya lideri aprel ayında Makronla şəxsi görüşünü açıqlayıb.