Myanmada zəlzələ nəticəsində ölənlərin sayı 2000-i keçib
Tarix: 31-03-2025 16:11 | Bölmə: Karusel
Myanmada baş verən zəlzələ nəticəsində ölənlərin sayı 2056 nəfəri keçib. Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə Çinin "Sinxua" xəbər agentliyi ölkənin Dövlət İnzibati Şurasına istinadən məlumat yayıb.
3,9 min nəfərin yaralandığı, daha 270 nəfərin itkin düşdüyü bildirilir.
"Myanmada cümə günü baş verən zəlzələ nəticəsində ölənlərin sayı 2056-ya çatıb", - hesabatda deyilir.
Martın 28-də Myanmada 7,7 bal gücündə zəlzələ baş verib. Ertəsi gün 5,1 bal gücündə daha bir zəlzələ baş verib, lakin onun fəsadları barədə məlumat verilməyib.
Rusiya prezidenti Vladimir Putinin tapşırığına əsasən, Rusiya Fövqəladə Hallar Nazirliyi zəlzələnin nəticələrini aradan qaldırmaq üçün Myanmaya mütəxəssisləri olan iki təyyarə göndərib. Daha sonra Rusiya Fövqəladə Hallar Nazirliyinin xilasedicilərinin olduğu iki təyyarə Myanmanın Yanqon şəhərinin hava limanına enib. Rusiya prezidentinin xahişi ilə ölkədə baş verən silsilə zəlzələlərdən sonra yardım göstərmək üçün Rusiya Səhiyyə Nazirliyinin Federal Fəlakət Təbabəti Mərkəzinin (FCDM) komandası da Myanmaya göndərilib.