Taylandda baş verən zəlzələ böyük fəlakət kimi qiymətləndirildi
Tarix: 28-03-2025 22:27 | Bölmə: Karusel
Tayland səlahiyyətliləri zəlzələni böyük zəlzələ kimi təsnif etdi və ona dörddə üç fəlakət reaksiya səviyyəsi təyin etdi, krallığın daxili işlər naziri Anutin Çanvirakun verdiyi açıqlamada.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Tailand səlahiyyətliləri vəziyyət sabitləşdikdən sonra tam zərərin qiymətləndirilməsini planlaşdırıblar.
"Fəlakətin qarşısının alınması və təsirinin azaldılması üzrə Milli Plana uyğun olaraq fəlakətə reaksiya səviyyəsi böyük fəlakət səviyyəsinə qaldırılıb", - nazir izah edib.
Çanvirakunun Milli Zəlzələ Komandanlığı Mərkəzinin rəhbəri təyin edildiyi bildirilir. Sənədə uyğun olaraq, o, təyin olunduğu andan hadisənin nəticələrinin aradan qaldırılmasına yönəlmiş hökumət qərarlarının icrası, habelə bu işdə iştirak edən bütün strukturların səylərinin əlaqələndirilməsi üzrə tapşırıqları yerinə yetirir.
Martın 28-də Cənub-Şərqi Asiyada 7,7 bal gücündə zəlzələ baş verib, episentri Myanmanın Mandalay şəhəri olub. Yeraltı təkanlar Tayland da daxil olmaqla, beş qonşu ölkədə hiss olunub. Banqkokda binanın uçması nəticəsində 8 nəfər ölüb, Myanmada ölənlərin sayı 144-ə çatıb.