Səfir Matseqora: "Rusiya və KXDR tezliklə Tumannaya çayı üzərindən körpünün tikintisinə başlayacaq"
Tarix: 27-03-2025 11:12 | Bölmə: Karusel
Rusiyanın Pxenyandakı səfiri Aleksandr Matseqora bildirib ki, Rusiya və KXDR tezliklə Tumannaya çayı üzərindən körpünün tikintisinə rəsmən başlayacaq.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki,  onun  RİA Novosti agentliyinə müsahibəsində bildirdiyinə görə, hazırda tərəflər son hazırlıq işləri görür və layihə sənədlərini yekunlaşdırır, həmçinin tikinti texnikası dəstələri və mütəxəssislərdən ibarət dəstələr formalaşdırır.
Rusiya səfiri ümidvar olduğunu bildirib ki, onun vurğuladığı kimi, son onilliklərdə ikitərəfli əməkdaşlıq üçün mühüm obyekt olan bu obyektin tikintisinə təntənəli start veriləcək.
"Körpünün tikintisinə hələ başlanmayıb.Tərəflər hazırlıq işləri aparır, layihə sənədlərini yekunlaşdırır, tikinti briqadaları və avadanlıqların sütunlarını formalaşdırırlar", - diplomat vurğulayıb.
Matseqora onu da qeyd edib ki, Moskva və Pxenyanın müxtəlif səviyyəli çoxlu perspektivli layihələri var və bu layihələri iki ölkənin hakimiyyət orqanları bir az sonra açıqlayacaq.
Bundan əvvəl Cənubi Koreyanın xarici işlər naziri Ço Tae-yol bildirib ki, Seul Rusiya və KXDR-in Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq Müqaviləsini imzalamasını gözləmir. O əlavə edib ki, Moskva ilə əməkdaşlıq Pxenyanı Cənubi Koreya üçün daha böyük təhlükəyə çevirib.
2024-cü il iyunun 19-da Rusiya-Koreya danışıqlarından sonra Rusiya prezidenti Vladimir Putin və KXDR lideri Kim Çen In Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq Müqaviləsini imzalayıblar. Müqavilə müharibə vəziyyətində qarşılıqlı dəstək öhdəliklərini ehtiva edir.