Dəmiryol işçiləri partlayışla qar uçqunu yaradıblar
Tarix: 22-03-2025 17:01 | Bölmə: Karusel
Xakasiya ilə Kemerovo vilayətini birləşdirən hissədə baş verən partlayış qar uçqununa səbəb olub.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Rusiya Dəmir Yolları mütəxəssislərinin “Rossiya 24” telekanalına verdiyi məlumata görə, bu cür tədbirlər magistral yola qar yağması təhlükəsinin qarşısını alır.
Hazırda mütəxəssislərin çalışdığı ərazidə qarın qalınlığı 180 santimetrə yaxındır.Qar uçqunu stansiyasının mütəxəssisləri qar kütləsinin həcminə nəzarət edir.
Partlayışdan istifadə edərək, anormal qar sürüşməsinin qarşısını almaq üçün süni şəkildə qar uçqunu yaradırlar.
“Rossiya 24” telekanalının efirində Krasnoyarsk dəmir yolu hissəsinin rəisi Sergey Morozov deyib: “Hər il komandalar bu hadisələri izləyir, çünki qar uçqunu təhlükəsi dövrü yaxınlaşır”.
Baş mexanik Aleksey Zvorıgin izah edib ki, süni uçqundan sonra mütəxəssislər qarı təmizləmək və qatarların hərəkətini təmin etməklə fəsadları aradan qaldırırlar.
Bundan əvvəl Mərkəzi Sibir Hidrometeorologiya Mərkəzinin mütəxəssisləri xəbərdarlıq etmişdilər ki, Krasnoyarsk diyarının dağlıq rayonlarında və Xakasiya və Tuva respublikalarında qar uçqunu təhlükəsi elan olunub.