Təhlükəsizlik qüvvələri Rusiyanın iki regionunda iki böyük narkotik laboratoriyasını ləğv edib
Tarix: 21-03-2025 13:01 | Bölmə: Karusel
Rusiyanın iki regionunda Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşları sintetik narkotik istehsal edən iki böyük laboratoriya aşkar ediblər.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, onların təşkilatçıları artıq saxlanılıb.
Bu barədə FSB-nin İctimaiyyətlə Əlaqələr Mərkəzi məlumat yayıb. Qeyd olunur ki, narkotik laboratoriyaları Vladimir və Smolensk vilayətlərində aşkar edilib. Təhlükəsizlik qüvvələri Rusiya Milli Qvardiya Qoşunlarının Federal Xidmətinin dəstəyi ilə cinayətkar biznes təşkil etməkdə şübhəli bilinən iki rusiyalını saxlayıb. FSB-nin məlumatına görə, onlar internet vasitəsilə xüsusilə böyük miqdarda narkotik vasitələrin qeyri-qanuni istehsalı və satışı üzrə ixtisaslaşıblar.
Vladimir vilayətində Rusiya vətəndaşının fəaliyyəti dayandırılıb. Baxış zamanı ondan 55 kiloqramdan artıq N-metilefedron, 450 litr narkotik tərkibli maye, həmçinin laboratoriya avadanlığı götürülüb.
Smolensk vilayətində yerli sakin saxlanılıb, onun üzərindən təxminən 224 kiloqram N-metilefedron, 11 ton narkotik tərkibli maye, “Makarov” markalı ov karabin tapançası və patronlar aşkar edilib. Axtarış zamanı saxlanılan şəxslərdən kriptovalyuta da daxil olmaqla 30 milyon rubldan çox pul götürülüb.
Hadisə ilə bağlı Rusiya Federasiyası Cinayət Məcəlləsinin 228.1-ci maddəsinin 5-ci hissəsi (“Xüsusən külli miqdarda narkotik vasitələrin istehsalı”) ilə cinayət işi açılıb. Bu maddə ömürlük həbsə qədər cəza nəzərdə tutur. Saxlanılan şəxslər barəsində həbs-qətimkan tədbiri seçilib.