Rusiyanın Türkiyədəki Baş Konsulluğu rusiyalıları İstanbulda diqqətli olmağa çağırıb
Tarix: 20-03-2025 16:29 | Bölmə: Karusel
Türkiyədə baş verən etirazlarla əlaqədar Rusiyanın İstanbuldakı Baş Konsulluğu rusiyalıları diqqətli olmağa çağırıb.
Fövqəladə hallarda, diplomatik şöbə sizi qaynar xəttə zəng etməyə çağırır: +90 530 941 03 68.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, "əziz həmvətənlər! İstanbulda keçirilən etiraz aksiyaları ilə əlaqədar olaraq tövsiyə edirik ki, mümkünsə insanların sıx toplaşdığı yerlərdən qaçın", - Baş Konsulluğun "VKontakte" sosial şəbəkəsindəki səhifəsində dərc olunmuş bəyanatda deyilir.
Martın 19-da İstanbul meri Əkrəm İmamoğlu və 100-dən çox adam korrupsiya, rüşvətxorluq və terror qruplaşmalarının maliyyələşdirilməsi işi üzrə həbs edilib. Şəhərdə etiraz aksiyaları martın 23-dək qadağan edilib, lakin müxalif siyasətçinin tərəfdarları küçələrə axışıb, buna görə də Türkiyə sosial şəbəkələrə və videohostinq saytlarına, o cümlədən YouTube, TikTok, X və Instagram (Rusiyada qadağandır) girişinə məhdudiyyətlər qoyub. Bundan başqa, Türkiyə prezidentinin siyasi rəqibinin həbsi fonunda lirənin məzənnəsi aşağı düşüb. ABŞ dollarına nisbətdə bütün zamanların ən aşağı səviyyəsinə çatdı.