Əfqanıstan beynəlxalq qurumların "ölü ruhlar" üçün vəsait aldığını iddia edir
Tarix: 02-11-2025 16:53 | Bölmə: Dünya
Əfqanıstan Milli Statistika İdarəsinin (NSIA) nümayəndəsi Məhəmməd Halim Rəfi "Pajhwok" xəbər agentliyinə bildirib ki, beynəlxalq təşkilatlar ölkənin demoqrafik məlumatlarını qəsdən təhrif edirlər.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, o, qlobal qurumların beynəlxalq ictimaiyyətdən əlavə maliyyələşdirmə cəlb etmək üçün ölkə əhalisini qəsdən şişirddiyini iddia edib.
"Onların əksəriyyəti (beynəlxalq təşkilatlar - redaktorun qeydi) beynəlxalq ictimaiyyətdən maliyyələşdirmə almaq üçün Əfqanıstan əhalisini şişirdir. Sponsor tapmaq üçün isə onlar bilərəkdən ölkənin yoxsullarının yüksək faizini göstərirlər", - agentlik Əfqanıstan rəsmisindən sitat gətirir.
Rəfi qeyd edib ki, Əfqanıstan tərəfi beynəlxalq ictimaiyyətin nümayəndələri ilə danışıqlarda bu məsələni dəfələrlə qaldırıb və statistik məlumatların toplanması üçün metodologiya istəyib. Lakin agentliyin sözçüsü vurğulayıb ki, hələlik dəqiq cavablar alınmayıb.
Rəqəmlərdəki fərqlər həqiqətən də əhəmiyyətlidir. NSIA-nın məlumatına görə, Hicri təqvimi ilə 21 mart 2025-ci ildə başlayan cari Əfqanıstan 1404-cü ilində əhali 36,4 milyon nəfərdir. Bu arada, BMT agentlikləri (UNData və İqtisadi və Sosial Məsələlər Departamentinin Əhali Bölməsi) respublika əhalisinin 2024-cü ilin sonunda 42,6 milyon nəfər olduğunu təxmin edir. Fərq 6,2 milyondan çoxdur.
Əfqanıstanda son tam siyahıyaalma 1979-cu ildə aparılıb. Sovet qoşunlarının yerləşdirilməsi sayma prosesini dayandırdı - o vaxta qədər ölkə ərazisinin yalnız 60%-i əhatə olunmuşdu. O vaxt Əfqanıstan əhalisinin sayı təxminən 13-14 milyon olaraq qiymətləndirilirdi.
Rafinin sözlərinə görə, statistika idarəsi bu yaxınlarda Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş yeni ümumi siyahıyaalma üçün yol xəritəsi hazırlayıb.
"Rəhbərliyin əmri ilə praktiki işlər başlayacaq", - agentliyin nümayəndəsi izah edib.
O, NSIA-nın Əfqanıstanla bağlı statistik məlumatların yeganə etibarlı mənbəyi olaraq qaldığını, ölkə daxilində müxtəlif təşkilatlardan həm çap, həm də elektron formatda məlumatların toplandığını, emal edildiyini və dərc edildiyini vurğuladı. Rəsmi həmçinin qeyd etdi ki, onun agentliyi şəffaf məlumat toplama metodlarından istifadə edir və bütün prosedurları ictimaiyyətə açıqlayır, beynəlxalq agentliklər isə metodologiyalarını açıqlamayıblar.
Rafinin sözlərinə görə, NSIA illik əhali sayını hesablamaq üçün beynəlxalq standartlara uyğun olan və əksər inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən istifadə edilən eksponensial tənlikdən istifadə edir. Bu düstur əhali artım templərini, eləcə də doğum və ölüm nisbətlərini nəzərə alır. Agentliyin nümayəndəsi əlavə etdi ki, xarici təşkilatlar NSIA ilə əlaqələndirilmədən demoqrafik məlumat toplayır və məlumatların təhlili metodlarını açıqlamayıblar.
Bu ilin əvvəlində Kabil BMT-ni "qərbyönlü" siyasətinə görə tənqid etdi.