Dövlət Duması uşaqların təhlükəli it cinslərini gəzdirməsini qadağan edən qanun layihəsi hazırlayır
Tarix: 01-04-2025 10:51 | Bölmə: Siyasət
Martın 31-də Dövlət Dumasının Sənaye və Ticarət Komitəsinin sədr müavini Aleksandr Spiridonov (Birləşmiş Rusiya) və Əmlak, Torpaq və Mülkiyyət Münasibətləri Komitəsinin sədr müavini Aleksey Korniyə iki məsul heyvanın rəftarına dair qanun layihəsini Aleksey Korniyə təqdim etdi.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Vedomosti” sənədə istinadən xəbər verir.
Qanunun 13-cü maddəsinə edilən ilk dəyişiklikdə 16 yaşına çatmamış uşaqlara, habelə alkoqol və ya narkotik vasitələrin təsiri altında olan vətəndaşlara potensial təhlükəli cins itləri gəzdirməyin qadağan edilməsi təklif edilir. Yeni tədbirə ehtiyac ev itlərinin insanlara və digər heyvanlara hücum etməsi ilə bağlı çoxsaylı nümunələrlə izah olunur.İstintaq Komitəsinin məlumatına görə, 2022-ci ildən 2024-cü ilə qədər heyvanların vətəndaşlara hücumu ilə bağlı cinayət işlərinin sayı 5,2 dəfə artıb. Eyni zamanda, 2025-ci ildə azyaşlılar da daxil olmaqla, it hücumları da baş verdi.
Heyvanların hüquqlarının müdafiəçisi Yuri Koretskix “Vedomosti”yə izah edib ki, potensial təhlükəli cinsləri gəzdirmək təşəbbüsü hərtərəfli işlənib hazırlanmalıdır, çünki hazırda potensial təhlükəli cinslərin siyahısına elə nadir cinslər daxildir ki, dəyişikliklər heyvan sahiblərinin əksəriyyətinə təsir etməyəcək.
Beləliklə, 12 it cinsi və onların çarpaz cinsləri potensial təhlükəli hesab olunur: Akbaş, Pitbull Mastif, Bully Kutta, Braziliya Bulldoq, Bandoq, Şimali Qafqaz iti və s. Siyahıya yem üçün istifadə edilən cinslər və insanlara sədaqəti üçün seçilməyən, davranış xüsusiyyətləri tam öyrənilməmiş aborigen cinslər də daxildir. Öz növbəsində, Dövlət Dumasının deputatı Nina Ostanina (CPRF) potensial təhlükəli it cinslərinin siyahısını genişləndirməyi və ona Rottveiler və Alabailəri əlavə etməyi təklif etdi.
Bundan başqa, işçi qrupunun üzvləri həmin qanunun 9-cu maddəsinə daha bir dəyişikliyi dəstəkləyiblər ki, ona görə də ev heyvanı itirildikdə, sahibi üç gün müddətində bu barədə polisə və ya yerli hakimiyyət orqanlarına məlumat verməlidir. Təşəbbüsün icazəsiz gəzintilərə və insanların “itlərdən qurtulmağa çalışması” hallarına qarşı yönəldiyi bildirilir. Kornienkonun fikrincə, tədbir əhalidə heyvanların həyatı üçün məsuliyyət hissini inkişaf etdirməlidir: əgər sahibi itkin düşməsi barədə məlumat verməsə, o zaman ev heyvanı aşkar edildikdə, onun sahibinin hərəkətləri “qəsdən qanunsuz sərəncam” kimi qiymətləndiriləcək.
Qeyd olunur ki, hər iki təşəbbüs fraksiyalərarası xarakter daşıyacaq: onlar aprelin 4-dək Dövlət Dumasına təqdim olunacaqlar. Martın 31-də Dövlət Duması insanlar üçün potensial təhlükəli itlərin siyahısını genişləndirməyi təklif edib. Hazırda siyahıda 12 növ tetrapod var. Potensial təhlükəli hesab edilən itləri ağızlıq və qarmaqsız gəzdirmək olmaz. Bununla belə, hazırda siyahıda çox vaxt aqressiv ola bilən Alabai və Rottweilers yoxdur.