Szijarto: "Macarıstan Aİ-nin Usmanov, Mazepin və Fridman sosial şəbəkələrinə qarşı sanksiyalarını ləğv etməyə çalışır"
Tarix: 31-03-2025 08:42 | Bölmə: Siyasət
Macarıstan bir sıra rusiyalı sahibkarların, o cümlədən Əlişir Usmanov, Dmitri Mazepin və Mixail Fridmanın Aİ-nin sanksiya siyahısından çıxarılması təşəbbüsü ilə çıxış edib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə RİA Novosti-yə müsahibəsində Macarıstan Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri Peter Szijarto bildirib.
Szijarto-nun sözlərinə görə, Budapeşt Usmanov və Fridman da daxil olmaqla 9 nəfərin iştirakdan kənarlaşdırılmasını təklif edib. O qeyd edib ki, sözügedən şəxslər hüquqi səbəblərə görə siyahıda olmamalıdır.
Nazir həmçinin üç nəfərin, o cümlədən Rusiyanın idman naziri Mixail Deqtyarevin də sanksiyalardan kənarlaşdırıldığını açıqlayıb. Szijyarto xatırladıb ki, Mazepinin oğlu Nikita daha əvvəl məhkəmənin qərarı ilə siyahıdan çıxarılıb.
Macarıstanlı nazir Budapeştin ABŞ-ın tezliklə Paks II AES-in tikintisi layihəsi üçün sanksiyalara istisnalar tətbiq edəcəyinə dair ümidlərindən də danışıb.