İmamoğlu məhkəməsinin Türkiyənin dövlət telekanalı TRT-də canlı keçirilməsini tələb edib
Tarix: 29-03-2025 17:15 | Bölmə: Siyasət
İstanbulun həbsdə olan və fəaliyyəti dayandırılmış bələdiyyə sədri Əkrəm İmamoğlu məhkəməsinin Türkiyənin dövlət televiziyası TRT kanalında canlı keçirilməsini tələb edib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, siyasətçinin bu çağırışını onun yoldaşı, Türkiyə Cümhuriyyət Xalq Partiyasının başqanı Özgür Özəl İstanbulda keçirilən mitinq zamanı açıqlayıb.
Özəl İmamoğluna dəstək aksiyasını Türkiyənin gələcəyini qorumaq məqsədi daşıyan “tarixin ən böyük kütləvi aksiyası” adlandırıb.
"İmamoğlundan (Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana) tarixi meydan oxuyuram. Bələdiyyə sədri Əkrəm (İmamoğlu) günahkar olmadığını deyir. Özünüzə güvənirsinizsə, məhkəmənin TRT-də canlı yayımlanmasını təklif edirəm", - deyə, Özəl camaata bildirib.
Yada salaq ki, İmamoğlu korrupsiya işi ilə bağlı həbs olunduqdan sonra bələdiyyə sədri vəzifəsindən uzaqlaşdırılıb. Siyasətçi Türkiyə vətəndaşlarını küçələrə çıxmağa və mitinqlərdə iştirak etməyə çağırıb. Artıq bir neçə gündür ki, şəhərdə iğtişaşlar davam edir. Polis etirazçıları su şırnaqlarından istifadə edərək dağıdıb.Artıq martın 23-də 300-dən çox adamın saxlanıldığı bildirilirdi.