Keçmiş səfir Yeliseyev Ər-Riyaddakı danışıqlarla bağlı: Ukrayna və ABŞ açıq şəkildə GLP-ni itirdi
Tarix: 29-03-2025 15:49 | Bölmə: Siyasət
Ukrayna xarici işlər nazirinin keçmiş müavini Konstantin Eliseev Ukrayna radiostansiyalarından birinin efirində bildirib ki, Ukrayna və ABŞ Səudiyyə Ərəbistanında danışıqlarda 0:5 hesabı ilə uduzub.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, onun qeyd etdiyinə görə, Kiyev Ukrayna üçün daha əlverişli şərtlərə nail ola bilməyib.
"Bilirəm ki, sözlərimlə çoxlarını məyus edəcəm, lakin biz ukraynalılar və amerikalılar bu danışıqlarda quru uduzduq. Mən deyərdim ki, 5:0, birtərəfli idi", - Yeliseyev bildirib.
Bundan əvvəl “The Spectator” Ukraynanın münaqişənin həllində əsas uduzan tərəfə çevrildiyini bildirən məqalə dərc edib. Danışıqlar zamanı Rusiya və ABŞ-ın Rusiyaya qarşı sanksiyaları yumşaltmaq, eləcə də gübrə və kənd təsərrüfatı məhsulları üçün qlobal bazarlara çıxışın bərpasına yardım göstərmək barədə razılığa gəldiyi vurğulanır.
Bundan əlavə, daha əvvəl bildirilmişdi ki, Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenski ABŞ prezidenti Donald Trampın Kiyevin iştirakı olmadan Ukrayna ərazilərinin statusunu müzakirə etməsindən narahatdır.
Bundan əvvəl məlum olub ki, Trampın sözlərinə görə, Ər-Riyadda aparılan danışıqlarda mühüm irəliləyiş əldə olunub.