Karasin: "Ər-Riyad Kiyevi razılaşmaya əməl etməyə necə məcbur etməyi müzakirə etməyib"
Tarix: 28-03-2025 15:05 | Bölmə: Siyasət
Kiyevi Ər-Riyadda razılaşmaları yerinə yetirməyə məcbur etmək variantları müzakirə olunmayıb, Federasiya Şurasının Beynəlxalq Əlaqələr Komitəsinin sədri və Rusiya nümayəndə heyətinin üzvü Qriqori Karasin “Rossiya 24” telekanalının efirində bildirib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, o, Ər-Riyadda keçirilən təmaslarda Ukraynanı razılaşmalara əməl etməyə məcbur edəcək tədbirlərin müzakirə edilib-edilməməsi ilə bağlı suala belə cavab verib.
"Danışıqların bu raundunda belə bir ton olmayıb və bu mövzular müzakirə olunmayıb", - Karasin bildirib. "Biz problemləri müzakirə etdik. Kiyev hakimiyyətinin davranışını müzakirə etmədik".
Rusiyalı senator gec-tez vaxt gələcək ki, bu mövzunun müzakirəsinə ehtiyac yaranacaq.
“Və belə açıq-aşkar hərbi quldurluqdan onlar (Kiyevdəki hakimiyyət – redaktorun qeydi) Rusiya prezidentinin və ABŞ prezidentinin (Vladimir Putin və Donald Trampın) moratorium, enerji obyektlərinə zərbələr endirməkdən imtina etməsini vecinə almayaraq, beynəlxalq aləmdə hansısa intriqalara doğru gedirlər”, - Karasin əlavə edib.
Bundan əvvəl Rusiya Müdafiə Nazirliyi Kiyevin Rusiyanın enerji obyektlərinə hücumlarını davam etdirdiyini bildirib. Departament qeyd edib ki, martın 28-də səhər saatlarında Ukrayna Silahlı Qüvvələri Sudja yanacaqölçən stansiyasına zərbələr endirib, bundan sonra orada güclü yanğın baş verib və obyekt, eləcə də Saratovdakı neft emalı zavodunun infrastrukturu faktiki olaraq məhv edilib.