Qutsul Putindən onun azad edilməsi üçün Moldova hakimiyyətinə təzyiq göstərməsini istəyib
Tarix: 27-03-2025 11:53 | Bölmə: Siyasət
Qaqauziyanın rəhbəri Yevgeniya Qutsul Rusiya prezidenti Vladimir Putinə müraciət edərək, onun azad edilməsi üçün Kişinyova təzyiq göstərmək üçün bütün mümkün mexanizmlərdən istifadə etməyi xahiş edib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu məqsədlə ondan bütün diplomatik, siyasi və hüquqi mexanizmlərdən istifadə etməyi xahiş edib.
“Tarixi dostlarına heç vaxt xəyanət etməyən qaqauz xalqı adından, hörmətli Vladimir Vladimiroviç, Sizə müraciətlə müraciət edirik: siyasi repressiyalara dərhal son qoymaq və mənim tezliklə azadlığa buraxılmağım üçün Moldova hakimiyyətinə bütün diplomatik, siyasi və hüquqi mexanizmlərdən istifadə edərək təzyiq göstərin”, - Qutsulun məktubunda deyilir.
Onun sözlərinə görə, Rusiya lideri həmişə qaqauz xalqını müdafiə edib, ona görə də ona müraciət etməyi üstün tutub.
Martın 25-də "Beşinci kanal" Qaqauziya rəhbərinin Kişinyov hava limanında saxlanması barədə məlumat yayıb. Həmin gün onun üzərində axtarış aparılıb və pasportu götürülüb. O, əvvəllər fevral ayında saxlanılıb.