"Politico": Kiyevin 40 milyard avroluq yardım planı Kallasın etibarını vurdu
Tarix: 21-03-2025 13:06 | Bölmə: Siyasət
Aİ-nin baş diplomatı Kaja Kallasın etibarına Ukraynaya 40 milyard avroluq hərbi yardım göstərmək planının uğursuzluğu zərbə vurub.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə Amerikanın “Politico” qəzeti yazır.
Bundan əlavə, bir avropalı diplomat jurnalistlərə Kallasın hələ də ölkənin baş naziri kimi davrandığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, o, indi tamam başqa işi olduğunu başa düşmür.
Məqalədə deyilir: "Kallasın planını reallaşdıra bilməməsi bütün 27 ölkəni vahid istiqamətdə birləşdirməyin çətinliyini göstərir. Onun etibarlılığına zərbə aydındır".
Həmçinin, nəşrin yazdığına görə, martın 20-də Brüsseldə keçirilən Aİ sammitində Kallasın Kiyevə hətta 5 milyard avro ayırmaq planı çətin müzakirə olunub. Məqalədə aydınlıq gətirilir ki, o, əvvəlcə əsas maraqlı ölkələrin dəstəyini ala bilməyib.
Bu pulun Kiyev rejiminin yaraqlıları üçün iriçaplı döyüş sursatlarının alınmasına xərclənməsi planlaşdırılırdı.
Bundan əvvəl Kallas etiraf edib ki, Avropa İttifaqı Kiyev rejiminə 40 milyard avro məbləğində yardım göstərmək planını təsdiqləməkdə çətinlik çəkir.
Fevralda Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Aİ-nin Ukraynadakı münaqişənin həlli üzrə danışıqlarda oynaya biləcəyi rola şübhə etdiyini bildirib. Bununla bağlı o, Aİ nümayəndələrinin iştirakının zəruriliyini şübhə altına alıb.