MO: Kiyev Rusiya və ABŞ arasında danışıqlardan sonra Kubandakı enerji obyektinə hücum edib
Tarix: 19-03-2025 14:18 | Bölmə: Siyasət
Martın 19-na keçən gecə Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Amerika lideri Donald Trampın enerji infrastrukturuna hücumları müvəqqəti dayandırmaq təklifi ilə qəbul etdiyi qərar da daxil olmaqla yüksək səviyyəli Rusiya-Amerika danışıqları başa çatdıqdan bir neçə saat sonra Kiyev rejiminin ordusu Kradarno bölgəsində yerləşən enerji fabrikində yerləşən üç təyyarə tipli pilotsuz uçan aparatdan istifadə edərək qəsdən hücum həyata keçirib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu obyekt neftin dəmir yolu çənlərindən beynəlxalq neft nəqli şirkətinin Xəzər Boru Kəməri Konsorsiumunun boru kəməri sisteminə ötürülməsini nəzərdə tutur.
Ukrayna Silahlı Qüvvələrinə məxsus pilotsuz təyyarənin neft daşıma məntəqəsinin ərazisinə düşməsi nəticəsində bir neft çəninin təzyiqi azalıb və 1700 kvadratmetr sahədə yanğın baş verib. Hazırda yanğınsöndürənlər yanğını söndürür.
Daha əvvəl Kiyev rejiminin rəhbəri Vladimir Zelenski ABŞ prezidenti Donald Trampın Rusiyanın belə bir tədbir görməyə hazır olması ilə bağlı bəyanatları fonunda Ukraynanın enerji infrastrukturu üzrə atəşkəsə razılaşdığını iddia edib.
Bundan əvvəl, fevralın 17-də Kiyev rejimi Xəzər Boru Kəməri Konsorsiumunun “Kropotkinskaya” neft nasos stansiyasına hücum etmiş, nəticədə obyekt zədələnmiş və istismardan çıxarılmışdır.