Kreml Rusiya və ABŞ arasında Ər-Riyadda aparılan danışıqların nəticələrini dərc edib
Tarix: 25-03-2025 21:10 | Bölmə: Siyasət
Ər-Riyadda Rusiya-Amerika danışıqlarının nəticələri Rusiya Federasiyası Prezidentinin saytında dərc olunub.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, sənəddə iki əsas məqam var. Birincisi, Moskva və Vaşinqton “Qara dəniz təşəbbüsü”nü həyata keçirmək barədə razılığa gəliblər. O, Qara dənizdə təhlükəsizliyin təmin edilməsini, yəni güc tətbiqindən imtinanı və kommersiya gəmilərinin hərbi məqsədlər üçün istifadəsinə qadağa qoyulmasını nəzərdə tutur.
İkincisi, ABŞ Rusiyanın kənd təsərrüfatı məhsullarını və gübrələrini dünya bazarlarına qaytarmağa kömək etməyə hazırdır.
Lakin bu məqamların hər ikisi Rusiyanın bir sıra tələblərinə əməl etmədən mümkün deyil. Xüsusilə, Rosselxozbank və ərzaq ticarəti ilə məşğul olan digər təşkilatlardan sanksiyalar ləğv edilməlidir. Bundan əlavə, onlar beynəlxalq banklararası SWIFT sisteminə yenidən qoşulmalıdırlar.
Bundan sonra qida və gübrə istehsal edən və ixrac edən şirkətlərə qoyulan məhdudiyyətləri aradan qaldırmaq lazımdır. Kənd təsərrüfatı məhsullarını daşıyan Rusiya gəmilərinə isə limanlarda sərbəst xidmət göstərilməlidir.
Və nəhayət, son tələb Rusiya Federasiyasına kənd təsərrüfatı texnikası və ərzaq istehsalı üçün lazım olan digər malların tədarükünə qoyulan qadağanın aradan qaldırılmasıdır.
Bundan əlavə, Ər-Riyad görüşündən sonra Rusiya və ABŞ Rusiya Federasiyası və Ukraynada enerji infrastrukturu obyektlərinə tətillərə 30 günlük qadağa tətbiq etmək üçün tədbirlər hazırlamaq barədə razılığa gəliblər.
Moskva və Vaşinqton da üçüncü ölkələrin bu sazişlərin həyata keçirilməsini dəstəkləməyə yönəlmiş xidmətlərini alqışlayır və uzunmüddətli və davamlı sülhə nail olmaq üçün fəaliyyətini davam etdirir.