Moskva məhkəməsi serb musiqiçi Martiçin Rusiyadan deportasiyası haqqında qərarı ləğv etdi
Tarix: 27-03-2025 12:46 | Bölmə: Mədəniyyət
Moskva apellyasiya məhkəməsi serb əsilli rus musiqiçisi Petar Martiçin Rusiya Federasiyasından qovulmasına görə inzibati cəzanı dəyişib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə paytaxtın ümumi yurisdiksiya məhkəmələrinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Martiçi Rusiyadan deportasiya etmək qərarı 2024-cü il yanvarın 11-də Nikulinski Rayon Məhkəməsi tərəfindən "Böcək" mahnısına görə verilib. Onun mətnində “narkotik təbliğatının psixoloji və linqvistik xüsusiyyətlərinin məcmusu”, habelə narkotik vasitələrin qanunsuz istifadəsi üsulları haqqında məlumat yayan ifadələr aşkar edilib.
Musiqiçi İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 6.13 maddəsinin 2-ci hissəsi ilə təqsirli bilinib(“Xarici vətəndaş tərəfindən narkotik vasitələrin təbliği”). O, həmçinin 20 min rubl cərimə olunub. Onu saxlamayıblar, ölkəni təkbaşına tərk etməyə icazə veriblər.
“Moskva Şəhər Məhkəməsi qərardad Martiç Petar barəsində inzibati cəzadan deportasiyanı istisna etməklə təyin edilmiş inzibati cəza baxımından dəyişdi”, - məlumatda deyilir.
Rayon məhkəməsinin qərarının qalan hissəsi dəyişməz qalıb.
Petar Martiç indie rok qrupu "Pasosh"un yaradıcılarından biri və solistidir. 2021-ci ilin mart ayında qrup Martiçə qarşı zorakılıq iddialarından sonra fəaliyyətini dayandırdı. Daha sonra serb əsilli musiqiçi solo karyerasına başlayıb, həmçinin "Prygai Kiska" rep layihəsində iştirak edib, indi "Ozera"  rok qrupunu təsis edib və bir neçə albom buraxıb.