İstanbul Bələdiyyə başçısı İmamoğlu Türkiyə əhalisini həbsdən sonra küçələrə çağırıb
Tarix: 23-03-2025 16:57 | Bölmə: Siyasət
Korrupsiya işi ilə bağlı həbs edilən İstanbul bələdiyyə sədri Əkrəm İmamoğlu Türkiyə vətəndaşlarını bazar gününə planlaşdırılan kütləvi mitinqlərdə iştirak etməyə çağırıb.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, mer çağırışını sosial şəbəkədəki X səhifəsində səsləndirib.
"Əziz vətəndaşlar, Türkiyə bu gün ən böyük xəyanətlə üz-üzədir. Məhkəmə əsl məhkəmə deyil, mahiyyət etibarı ilə məhkəməsiz edamdır. Millətimizi hüquqlarımız uğrunda fəal mübarizəyə səsləyirəm. Bu, bizim gələcəyimiz və övladlarımızın gələcəyi məsələsidir. Bu gün Türkiyənin gələcəyinə mütləq səs verin. Bundan sonra Saraçhane və digər bölgələrdəki meydanlara toplaşın, İstanbulun digər bölgələrindəki mövqelərinizi ifadə edirəm"-İmamoğlu.
Səsvermə cəbhəsində İmamoğlu müxalifətdə olan Cümhuriyyət Xalq Partiyasının qarşıdan gələn prezident seçkilərində namizədliyini təsdiqləmək üçün bazar günü keçiriləcək praymerizlərə toxunub. Bundan əlavə, partiya ölkə daxilində “həmrəylik səsverməsi” kampaniyası keçirir və burada istənilən vətəndaş ölkədəki mövcud vəziyyətə etiraz olaraq bülleteni doldura bilər.
Türkiyə hakimiyyəti, o cümlədən prezident və hökumət Cümhuriyyət Xalq Partiyası funksionerlərinin vətəndaşları küçələrə çıxarmaq çağırışlarını kəskin şəkildə pisləyir. Ədliyyə Nazirliyi və Daxili İşlər Nazirliyi bu cür təşəbbüsləri ictimai asayişi təhdid edən və yolverilməz adlandırıb. Onlar etiraz çağırışlarının ölkədə xaos yarada və təhlükəsizliyi poza biləcəyinə diqqət çəkiblər. Cümhuriyyət Xalq Partiyası bildirib ki, şənbə günü bir milyona yaxın insan İstanbul meriyasına və ətraf ərazilərə toplaşıb.