törədilmiş digər vandalizm aktlarını ifşa edən onlarla sanballı əsərin müəllifidir.
Onun “Xocalı soyqırımı” və “Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri
soyqırım” adlı kitabları 12 xarici dilə (türk, rus, ingilis, ukrayna, belarus,
fransız, alman, yunan, çex, polyak, bolqar və ivrit dillərinə) tərcümə olunaraq nəşr edilmişdir. S.S.Məmmədovun Qarabağ probleminə həsr olunmuş elmi məqalələri respublikamızla yanaşı Rusiya Federasiyasında «Право и жизнь»
(“Азербайджанская республика в современной системе международно-
правовых отношений: карабахский аспект – перспективы урегулирования”, №191(5) Москва, 2013-2014 г.), “ЗАКОН И ПРАВО”(“Проблема применения двойных стандартов в международном праве в контексте урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта”, № 9, Москва. 2014, səh.118-123), “Право и государство” (“О праве государства на самооборону в ракурсе международно-правового урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта”. Москва, № 2 (l22), 2015 стр. 121-127) kimi tanınmış jurnallarda; Qazaxıstanda (“Еще один взгляд на проблему Нагорного Карабахa” (ingilis dilində)/ “Век науки и образования” Science and education century. Scientific journal №№1-3(33-35), Кazakhstan, 2012, 171 p., p. 3-9); Ukraynada(“Борьба с наркотическими преступлениями во внешней политике Азербайджана в контексте сотрудничества с Организацией Объединенных Наций” (ingilis dilində). Національный педагогічний університет имені M.П.Драгоманова, Украінська Академія Наук, “Гілея” науковий вісник, Выпуск 79 (№ 12), Киів-2013, с.371, ст. 335-337.) və «Проблема Нагорного Гарабаха в контексте международного права». Чернігівський національний технологічний університет,Чернігів : видавець Брагинець О.В., 2019. – 290 с., с. 220-224); Polşada(“International Law and the Nagorno-Karabakh War: Opinion on Political Aspects”. Polish Pol. Sci. Y.B. 385 (2016) Polşa 2016; “The Armenia - Azerbaijan Nagorno-Karabakh Conflict and New Threats to the International Security Architecture in the Modern Period: Challenges and Responses”. Nowa Polityka Wschodnia 2018, 2(17), 57-72 Polşa. 2018); Venesuelada (“New threats to the international security architecture in the modern period” // Universidad del Zulia. Venezuela. Karakas - 2018), Koreyada (“The Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh Conflict and New Threats to the International Security Architecture in the Modern Period: Challenges and Responses”. Inha University. (Multikultural Konvergensiya Araşdırma İnstitutu. Multikulturalizm və təhsil. (2017, 12) Cild 2, № 2, səh. 71-87) və digər ölkələrin elmi toplularında işıq üzü görmüşdür.
S.S.Məmmədov Azərbaycan Respublikası Veteranlar Şurasının üzvüdür.
Ailəlidir, 3 övladı, 6 nəvəsi var.
Sadir Surxay oğlu Məmmədov işlədiyi müddətdə universitetin təşkil etdiyi əksər tədbirlərdə, elmi seminarlarda, beynəlxalq konfranslarda fəal iştirak etməklə yanaşı, öz təşəbbüsü ilə geniş auditoriyalarda müxtəlif mövzularda məruzələrlə çıxış etmişdir. 2010-cu ildən başlayaraq hər il Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olması ilə bağlı may aylarında beynəlxalq konfranslar təşkil edir.
O həm tarixçi, həm də hüquqşünas kimi mütəmadi olaraq gənclər qarşısında vətənpərvərlik mövzusunda mühazirələr oxuyur, dəyirmi masa və elmi seminarlar təşkil edir. BSU-nun Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının dosenti və Elmi-Tədqiqat Layihələr Laboratoriyasının Azərbaycanşünaslıq və Slavistika bölməsininmüdiri olaraq S.S.Məmmədov həmişə özünü məsuliyyətli əməkdaş kimi göstərmiş, verilən tapşırıqları vaxtlı-vaxtında yerinə yetirmişdir. Universitetin kollektivi ilə ünsiyyətdə səmimiliyi ilə seçilmişdir. O, elmi-nəzəri cəhətdən hazırlıqlı və praktik həyat təcrübəsinə malik ziyalıdır.
Biz belə qəhrəmanlarımızla fəxr edirik. Əminik ki, Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı olmuş Sadir müəllim heç vaxt yaddan çıxmayacaq.Onun Vətən qarşısında göstərdiyi xidmətlərə qiymət veriləcək!