Sumqayıtda Milli Mətbuat GÜNÜ qeyd olunub
Tarix: 23-07-2023 13:27 | Bölmə: Gündəm
Sumqayıtda 22 iyul Milli Mətbuat GÜNÜ münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbirdə aparıcı KİV-lərin rəhbərləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Teymur Səmədov belə deyib:"Ötən 148 il ərzində Azərbaycan mətbuatı çox böyük inkişaf yolu keçib,uğurlar qazanıb.Bu gün Azərbaycan mətbuatı, KİV-ləri Azərbaycan xalqına, Azərbaycan dövlətçiliyinə xidmət edən bir sahədir. Ulu öndər ilk dəfə siyasi hakimiyyətə 1969-cu il iyul ayının 14-də gələndə digər sahələrdə olan inkişaf məhz mətbuat sahəsində də hiss olundu. Ulu öndərin birinci hakimiyyəti dövründə mətbuata da diqqət verildi. Sonrakı illərdə ikinci dəfə xalqın təkidi və tələbi ilə hakimiyyətə gələndə bu sahədə çalışan insanları həmişə diqqətdə saxlayırdı, onlara həmişə hörmət bəsləyirdi,onların problemlərinə çox böyük həssaslıqla yanaşırdı. Şükürllər olsun ki, bu gün mətbuatımıza, mədəniyyətimizə,incəsənətimizə olan bu böyük, müdrik siyasət cənab Prezidentimiz tərəfindən uğurla, ləyaqətlə davam etdirilir. Yəni bu sahədə çalışan insanlara xüsusi diqqət yetirilir.Onların sosial problemlərini daim gündəmə gətirir. Bu problemlərin həllində müvafiq addımlar atır. Təsadüfi deyil ki, dünən Şuşa şəhərində Şuşa Qlobal Mediya Forumu keçirildi. Dünyanın 60-dan çox KİV nümayəndələri, siyasi analtikləri,tanınmış simaları o Forumda idi.Cənab Prezident özünün bir sıra çağırışlarını verdi, fikirlərini bildirdi.Cənab Prezident Mirşahin Ağayevin sualına çox gözəl cavab verdi. Azərbaycan mətbuatı müstəqil mətbuatdır. Bu formada, Azərbaycan həqiqətlərini dünyaya çatdırmaqda, necə varsa elə getməsini arzu və tövsiyə elədi.Bunun hamısı ölkə Prezidentinin mətbuata, mətbuat işçilərinə verdiyi dəyərdir,qiymətdir.Azərbaycan mətbuatı müstəqil və azad mətbuatdır.Mən belə hesab edirəm ki, bizim Azərbaycan mətbatında, Kütləvi İnformasiya Vasitələrində çalışan jurnalistlərimizin çoxu, tam əksəriyyəti dövlətə, dövlətçiliyə, xalqına,millətinə qəlbən bağlı insanlardır. Onların verdiyi məlumatların çoxu obyektiv, düzgün məlumatlardır. Onlar öz verdikləri məlumatlarda həmişə Azərbaycan həqiqətlərini, Azərbaycan dövlətinin, dövlət başçısının apardığı siyasəti birmənalı olaraq geniş formada respublika daxilində, dünya miqyasında, insanlara çatdırırlar. Buna görə də mən onalar öz minnətdarlığımı bildiriəm. Azərbaycanın kiçik guşəsi olan Sumqayıt Bakıdan sona ikinci böyük şəhərdir... Burda çoxlu sayda bizim ziyaı jurlaistlərimiz çalışırlar. Hətta Bakıda yaşayan jurnalistlərimizin Sumqayıt şəhərinə çox böyük simpatiyası var. Sumqayıtda gedən bu böyük işləri vaxtı-vaxtında işıqlandırırlar. Bu gün doğrudan da Sumqayıt Respublikamızda ən dinamik inkişaf edən ən gözəl bir şəhərdir. Sumqayıt həm yaşamaq, həm işləmək üçün Ulu öndərin arzuladığı bir şəhərə çevrilib. Sumqayıt haqqında həqiqətləri işıqlandıran hər bir jurnalistə öz minnətdarlığımı bildirirəm. Başçımızın salamını sizə çatdırıram. Hər birinizə möhkəm can sağlığı arzulayıram. Hər birinizi mətbuat,jurnalistika günü münasibətilə səmi qəlbdən təbrik edirəm!"