Təyyibə Hüseynova:"O uşaqlar, o sinif otaqları üçün çox darıxırıq!"
Tarix: 05-09-2020 13:14 | Bölmə: Müsahibə
Sabaha-inamla.az Yeni Azərbaycan Partiyası Abşeron Rayon Təşkilatı Qadınlar Şurasının sədri, Azərbaycan Respublikasının əməkdar müəllim, Saray qəsəbə 3 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Təyyibə Hüseynova ilə müsahibəni təqdim edir.
Qısa arayış: Təyyibə Yəhya qızı Hüseynova 1959-cu ildə Zəngilan rayonunda anadan olub. 1963-cü ildə ailəsi ilə birlikdə Sumqayıt şəhərinə köçüb. Sumqayıt şəhər 22 nömrəli orta məktəbi bitirib.
O, 1978-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tarix fakultəsinə daxil olub, 1983-cü ildə isə həmin universiteti fərqlənmə ilə bitirib.
Müəllim, təhsil inspektoru, məktəb direktoru vəzifələrində işləyib. Hal-hazırda Saray qəsəbə 3 nömrəli tam orta məktəbin direktoru vəzifəsində çalışır. Yeni Azərbaycan Partiyası Abşeron Rayon Təşkilatı Qadınlar Şurasının sədridir.
2019-cu ildə "Mənim ömür nəğmələrim", 2020-ci ildə isə "Azərbaycan qadını" adlı kitabları işıq üzü görüb.
Ailəlidir. 2 övladı, 5 nəvəsi var.
"Mehriban xanım cəmiyyətimizə bu gün çox lazımdır"
-Təyyibə xanım, sizinlə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın doğum günü ərəfəsində görüşdük, sizin də təbrikinizi eşitmək maraqlı olardı.
-Bu gün dünyamız bir qədər qarışıqdı, sanki dünyanın yuxusu ərşə çəkilmişdi. Siyasi mübarizələr, radikallaşma, torpaq üzərində siyasi davalar, dünyanı ağzına alıb.Digər tərəfdən də dünyanı lərzəyə salan COVİD-19 pandemiyası dünyamızda nə qədər narahatçılıq yaşandığını bir daha göstərir. Belə bir narahat vaxtda deyirlər ki, dünyada ən şəfqətli, ən mərhəmətli olan qadınlar xilas yolu ola bilirlər. Bu baxımdan da bizim müstəqil Azərbaycanın bəxti gətirib ki, dünyaya şəfqət, mərhəmət mələyi simvolu kimi təqdim etdiyimiz birinci xanımımız, vitse-prezidentimiz var.Bu Mehriban xanım Əliyevadır.Onun xəmri sanki böyük sevgidən, məhəbbətdən, humanizmdən, şəfqətdən, mərhəmətdən yoğrulmuşdur. Bu gün də mən deyərdim ki, dünyamızın şəfqətə, mərhəmətə böyük ehtiyacı var. Bu gün bizim şəfqət, mərhəmət mələyi kimi tanıdığımız Mehriban xanımın doğum günüdür. Mən fürsətdən istifadə edib onu doğum günü münasibətilə səmimi qəlbdən, bir azərbaycanlı qadını kimi , Azərbaycan anası, Respublikanın əməkdar müəllimi kimi təbrik etmək istəyirəm. Mehriban xanım cəmiyyətimizə bu gün çox lazımdır. O nəinki dövlət xadimi kimi fəaliyyət göstərir, Azərbaycan xalqının mədəniyyətini dünyaya tanıdır, eyni zamanda bizim dövlətimizin, dövlətçiliyimizin keşiyində durur. O bizim Prezidentimizin ən yaxın silahdaşı, arxadaşıdır. Mehriban xanım ən gözəl ailə nümunəsidir. Və bu gün Azərbaycan qadınlarına nümunə ola biləcək Mehriban xanımaböyük hörmətimi, sevgilərimi çatdırmaq istəyirəm.
Mehriban xanım, sizə gələcək fəaliyyətinizdə sağlıqla, müvəffəqiyyətlə dolu bir ömür payı arzu edirəm. Ulu Tanrı sizi qorusun!
"Olanları gənc nəslə vaxtında, yerində çatdırmaq lazımdı"
-Siz müəllimliklə bərabər yaradıcılıqla da məşğul olursunuz...
-Müəllimlik mənim həyatımın mənasıdı.Birdə dünyaya gəlsəm yenə müəllim olardım. Çünki bu sənəti çox sevirəm. Anadan müəllim doğulmuşam desəydim bu ifadə yalan olmazdı. Müəllim iki böyük missiyanı yerinə yetirir:həm təlim, həmdə tərbiyə.Ona görədə hər bir təlimin sonu tərbiyə olmalıdı. Bu yöndə də iş aparmaq üçün bir qədər sosiallaşmaq lazımdır.Olanları gənc nəslə vaxtında, yerində çatdırmaq lazımdı. Bu məqsədlə hər vasitədən istifadə edirəm ki, xalqımıızn zəfərlərlə dolu şanlı tarixini, xalqımızın bu yüksək mənəvi keyfiyyətlərini gənc nəslə aşılaya bilim. Bu məqsədlə mən nəinki dərs prosesində, məktəbdə apardığım tərbiyə prosesində, eyni zamanda çalışıram ki, bu haqda sosial şəbəkələrdə də paylaşımlar edim. Bu mövzuda mənim bir neçə kitablarımda nəşr edilib. Gücüm çatdığım qədər kitabları gənc nəslə çatdırıram. İstəyirəm bir vətəndaş, insan, bir ana, bir qadın olaraq öhdəmə düşən vəzifəni yerinə yetirmiş olum. Çox gözəl misralar yadıma düşdü: mən yanmasam, sən yanmasan, biz yanmasaq, necə çıxar qaranlıqlar aydınlığa? Bu yolda tarixəndə analarımız belə olubdu.Onlar gözləri ilə od götürüblər, ayaqları ilə od tapdayıbır, düşmənə yaman olublar. Amma səbirləri ümman olub, itə atıb, yada satmayıblar. Bu keyfiyyətləri bugünkü qızlarımızda, gəlinlərimizdə, analarımızda görmək üçün əlimdən gələni, bacardığımı əsirgəmirəm ki, onlarıda tərbiyə etməyi bacaraq. Milli mənəvi dəyərlərimizi itirməyək, onu zənginləşdirək. Düzdür indi dünya qloballaşır. hamı dünyaya, Avropaya intiqrasiyadan danışır. Ancaq yaxşı şeylərə intiqrasiya edək. Yəni özümüzün kamilliyini itirməyək. Deyirik Avropa təkmildir. Amma Şərqdə kamidir.Azərbaycan qadını kamilliyini itirməməlidi, həmişə kamil olaraq qalmalıdı. Bu kamilliyidə elə gələcək nəsillərə ötürmək bizim vəzifə, vətəndaşlıq borcumuzdu.
Mən şair deyiləm, sadəcə yaradıcılıqdı, qəlbimdə var. Bəzən olur, gəlir. Bəzən köçürməyə imkan tapıram, bəzən tapmıram. İlk şeirim oxuduğum məktəbin divar qəzetində çıxmışdı. Tarixçi olsamda ədəbiyyata həmişə meylim olubdu, ədəbiyyatı həmişə çox sevmişəm. Aldığım təhsil sistemində müəllimlərin güclü olması, bütün fənnləri eyni dərəcədə sevməyim -tarixçi olmağıma baxmayaraq ədəbiyyatı sevməyim, bəlkədə ondan irəli gəlib.
"Mən bir əqidəyə qulluq etməyi sevmişəm"
-Sizin siyasi fəaliyyətinizdə var...
-Yeni Azərbaycan Partiyası Abşeron Rayon Təşkilatı Qadınlar Şurasının sədriyəm. Artıq 13 ildən yuxarıdır ki, bu vəzifəni aparıram. Bunu sevə-sevə edirəm. Çünki əqidəm həmişə yüksək olubdu. Mən bir əqidəyə qulluq etməyi sevmişəm. Və Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin yaratdığı Yeni Azərbaycan Partiyasına sədaqətli olmuşam. Çünki bu partiya dövlətə və dövlətçiliyimizə, Azərbaycana xidmət edən bir partiyadı. Və bu partiyada olmağımlada həmişə qürur duymuşam.
"Ölkə Prezidentinə olan məhəbbətim, sevgim hədsizdi"
-Son hadisələr göstərdi ki, hamı qanun qarşısında bərabərdir. Qayda-qanuna əməl etməyənlər vəzifəsindən asılı olmayaraq sərt şəkildə cəzalandırıldılar .
-Doğrudan da ölkə Prezidentinə olan məhəbbətim, sevgim hədsizdi.Mən möhtərəm Prezidentlə 2014-cü ildə- Qurban bayramı ərəfəsində görüşüb söhbət etmişəm.O görüşə hazırlaşanda həyəcanlanırdım ki, Prezidentlə necə söhbət edə bilərəm. O söhbətdə bir daha Prezidentimizin nə qədər sadə, səmimi, onun necədə xalqını, millətini, torpağını sevən olduğunu gördüm...
Bu gün azından kor olmaq lazımdır ki, dövlət tərəfindən görülən işləri görməyəsən. Ölkəmizdə gedən bu qədər abadlaşdırma, regionların inkişafı, xalqın həyat səviyyəsinin inkişafı, bütün bunlar hamısı Prezidentim xalq üçün, millət üçün çalışmasındna xəbər verir. Prezident çox gözəl söyləyir: "Mən hər bir azərbaycanlının Prezidentiyəm"
Hər bir məmur millətə xidmət etməlidir. Sən bu millətin nümayəndəsisən, bu millətin içindən çıxmısan. Millət səni bu vəzifəyə layiq görübsəbu millətin xidmətində durmalısan. Öz sadəliyinlə, təvazökarlığınla, qayğıkeş, humanist olmağınla millətə xidmət etməlisən.
Bu gün Azərbaycanda gedən siyasi oyunlar heçdə mənim könlümü açmır. Bir ana, Azərbaycan qadını olaraq demək istəyirəm ki, bunlara son qoymaq lazımdır. Bu məsələlər uzandıqca özlərinin iç üzlərini açıb ortaya qoyurlar. Bu həyatda heç nə daimi deyil. Vəzifədə gəldi gedərdi. O vəzifədə o insanların adı qalır ki, onlar yaxşı xidmət edirlər, yaxşı xidmət göstərirlər, xalq tərəfindən sevilirlər, xalq tərəfindən adları əbədiləşdirilir. Yadıma bir şeir parçası düşdü. Üzeyir Hacıbəyli rəhmətə gedəndə Səməd Vurğun bu şeiri ona ithaf eləmişdi. Məndə məmurlara o şeirlə mesaj göndərmək istəyirəm !
Ölüm sevinməsin qoy, ömrünü vermir bada!
El qədrini canından daha əziz bilənlər.
Şirin bir xatirətək qalacaqdır dünyada
Sevərək yaşayanlar, sevilərək ölənlər.
Ona görədə insanlığı sevmək lazımdır, sevərək yaşamaq lazımdır ki, sevilərək də bu dünyanı dəyişəsən. Adın tarixdə, yaddaşlarda qala, səni yaxşı analar. Bu siyasi oyunlar, qarşıdurmalar, yeddi sifətə düşmələr lazım deyil, bizim cəmiyyətimizə yaddı.
" Bizim yetişdirdiyimiz vətəndaş sağlam olmalıdı"
-Məktəbdə vəziyyət necədir, şagirdlər üçün darıxmamısınız ki?
-Təhsilimizin bu səviyyədə olması arzuolunan deyil. Bu pandemiya şəraiti təhsildə çox çətinliklər yaratdı. Düzdür məsafədən təhsil, onlayn dərslər, telekanallarda dərslər, bunlar əlbəttə ki, müəllimlə şagird arasındakı ünsiyyətin keyfiyyətini vermir. Ancaq birinci sağlamlığı düşünmək lazımdır. Bizim yetişdirdiyimiz vətəndaş sağlam olmalıdı. Və yaxudda müəllim sağlam olmalııdr ki, şagirdə dərs deyə bilsin, şagirddə sağlam olmalıdır ki, müəllimini dinləyə bilsin.
Ancaq son günlər Təhsil Nazirliyində kadr dəyişmələri baş verdi. Son günlər təhsilin yenidən fəaliyyətə başlaması ilə bağlı müzakirələr gedir. Dünya standartlarından, dünyanın təcrübəsindən istifadə edirlər ki, hansı şəkildə təhsilimizə başlayaq. Ümid edirəm ki, tam ənənəvi şəkildə başlamasaq da yarı ənənəvi, yarı məsafədən bir təhsillə pandemiya bitənə qədər təhsilimizi həyata keçirəcəyik.
Son günlər Təhsil nazirimizdən təhsilin hansı formada keçirilməsi üçün təlimatlı məktubları gözləyirik. Həmin təlimatlar daxil olan kimi biz fəaliyyətimizə başlayacağıq.
Bu gün də şagirdlərimizin məktəbə qəbulu, yerdəyişmələr onlayn şəkildə həyata keçirilir. Məktəb kitabxanalarında kitabların paylanması üçün işlər görülür. Müəllimlər məzuniyyətdən qayıdırlar. Yenədə hərə öz işini görməkdə davam edəcək. Böyük yaradanın köməyi ilə pandemiya bəlası tezliklə bizim millətin üzərindən götürülər,bizdə ənənəvi təhsilimizə qayıdarıq.Çünki biz o təhsil üçün çox darıxırıq. Biz o uşaqlar, o sinif otaqları, uşaqlarla qurduğumuz ünsiyyət üçün çox darıxırıq!
"Belə oğulları olan vətənin qələbəsi olmalıdı"
-Bu yaxınlarda itkilərə məruz qaldıq, şəhidlərimiz oldu. Bir şairqəlbli insan kimi bu xəbəri necə qarşıladınız?
-Bir şeirdə deyilir:
Soruşsalar Vətən nədir,
Nə boyda, nə biçimdədir?
Məni göstər,Vətən mənəm,
Vətən mənim içimdədir.
Bu misralar yada düşəndə hər gün mənim gözümün önündən polad kimi əyilməz oğlumuz, generalımız Polad Həşimov keçir. O günlər, 12 iyulda başlayan döyüşlərdə şəhid olan, generalımızdan tutmuş adi əsgərimizə kimi,bütün xalqımız kimi mənimdə yaddaşımda dərin izlər buraxdı. Bu günlərin acısnı hamı kimi məndə yaşadım. Söz vaxtına çəkər, dünən onların 40 mərasimləri idi. Doğrudan da belə oğulları olan Vətən məncə basılmamalıdı. Belə oğulları olan vətənin zəfəri, qələbəsi olmalıdı.
Bu gün bizim torpaqlarımız işğal altındadı. Köküm o tarpaqlara bağlı olsa da mən o torpaqları doyunca görməmişəm. Mənimdə içim həsrətlə göynəyir ki, nə vaxtsa o torpaqlara qayıdaq.Üzümüzü o torpağın üstünə qoya bilək, heçolmasa oqqay deyə bilək.
Bəzi insanlaröz bölgələrindən qaçqın düşəndəevlərinin açarlarını bura gətiriblər. Onların arasında mənimdə qohumlarım var. İndi o qıfıllar pas tutub.O qıfıllar, o açarlarla açılmamalıdı.Mənə elə gəlir ki, bir zəfər qılıncı olmalıdı. Zəfər çalıb ,o paslı qıfılların hamısını açıb torpaqları qaytarmaq lazımdır.
İnşallah ali baş komandanımızın rəhbərliyi, onun apardığı düzgün xarici siyasət nəticəsində , ordumuzun gücü ilə biz o torpaqlara qayıdacağıq, şəhidlərimiizn qanı yerdə qalmayacaq! Doğrudanda Tovuz şəhidlərinin qanı yerdə qalmadı. Ali baş kamandanın göstərişi ilə onların qanı bir günün içində alındı. Amma o qan tamamilə o vaxt alınacaq ki, biz öz torpaqlarımıza qayıdacağıq!