31 dekabr-Sumqayıtlı ziyalı Xəlil Bağırovun doğum günüdür
Tarix: 30-12-2019 23:30 | Bölmə: Gündəm
Xəlil Bağırov uzun illər Sumqayıt şəhərində yaşayıb. Bu şəhərin quruculuğunda böyük rolu olub. O, həqiqətən də dəyərli, vətənpərvər ziyalı, fəxr ediləsi bir insan olub. Sabaha-inamla.Az doğum günü ərəfəsində Xəli müəllimi bir daha yada salmaq, oxuculara xatırlatmaq istədi. Allah rəhmət eləsin, ruhu şad olsun!
Ömürlüyündən : Bağırov Xəlil Cəlil oğlu 1940-cı il dekabrın 31-də Bərdə şəhərində anadan olmuşdur. 1957-ci ildə o, Bərdə şəhər 1 nömrəli orta məktəbi bitirmiş və Azərbaycan Neft-Kimya İnstitutuna daxil olmuşdur. X.Bağırov 1962-ci ildə təyinatla indiki Sumqayıt Səthi Aktiv Maddələr zavoduna işə göndərilmişdir. O, alüminium sexində iqtisadçı, əməyin təşkili və əmək haqqı şöbəsində rəis müaini və rəis,1970-ci ildə kadr məsələləri üzrə direktor müavini, 1971-ci ildən ümumi işlər üzrə direktor müavini işləmişdir. 1973-cü ildən o, Kimya İstehsalat Birliyində Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri seçilmişdir.
Xəlil Bağırov 1981-1999-cu illərdə zavodun kommersiya üzrə direktor müavini işləmişdir. 1999-cu ilin may ayından o, zavodun təchizat və satış şöbəsinin rəisi vəzifəsində çalışıb.
İşlədiyi müddətdə o, SSRİ Kimya kimya sənayesinin əlaçısı döş nişamı ilə , "əmək rəşadəti" medalı ilə, beşilliklərin əmək zərbəçisi nişanları və çoxsaylı Fəxri fərmanlarla təltif olunmuş, pul mükafatlarına layiq görülmüşdür.
X.Bağırovun ailənin böyük övladı kimi 4 qardaşının və 2 bacısının təhsil almasında, onların ailə qurmasında valideyn əvəzi kimi böyük zəhməti olub.
Həyat yoldaşı Nigar Bağırova uzun illər təhsil sahəsində çalışıb. 30 nömrəli orta məktəbin direktoru olub və 1999-cu ildə dünyasını dəyişib.
Ləyaqətli, qabiliyyətli ata olan Xəlil Bağırov bir oğulu, bir qızı var.
Bu gün qızı Təranə xanım da atası,anası kimi cəmiyyətdə böyük nüfuza malikdir. Sumqayıtımızda təhsilimizin inkişafı, şagirlərimizin bilikli və savadlı olması üçün əlindən gələni edir.
Xəlil Bağırov 2016-cı il dekabrın 9-da dünyasını dəyişib. Allah rəhmət eləsin, qəbri nurla dolsun. Amin!
X.Bağırov onu tanıyanların qəlbində əbədi olaraq yaşayacaqdır.