XARİCİ ÖLKƏLƏRDƏ YAŞAYAN AZƏRBAYCANLI HƏKİMLƏR AZƏRBAYCANDA GƏNCƏ TİBB İŞÇİLƏRİN İNKİŞAFI ÜÇÜN TƏLİMLƏR KEÇİRİR
Tarix: 30-07-2021 20:45 | Bölmə: Reportaj
Post-pandemiya dövrü üçün gənc tibb işçilərinin inkişaf proqramının ilk təlimləri baş tutub.
Layihə Şabanzadə Elnur-Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin Gəncə nümayəndəliyinin, Günel Səfərova - Fransanın "ALİM" Elmi Assosiasiyasının və Kəmalə Ceylinova - "International Azerbaijani Ladies Club"ın birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir.Bu layihə Gəncə tibbi kolleci tələbələri üçün hazırlanıb. Məqsəd Müxtəlif ölkələrdə çalışan Azərbaycanlı həkimlərin bir araya gətirib öz beynəlxalq meyarlara uyğun təcrübələrini Azərbaycanda olan gənc tibb tələbələr ilə bölüşməkdir. Layihə müalicə işi və stomatologiya ixtisaslarını əhatə edir.
Təlim İyul ayından başlayıb və iki ay müddətində davam edəcək layihə çərçivəsində ümumilikdə 16 təlim təşkil olunacaq.Layihədə Gəncə Tibb Kollecinin Müalicə işi və Tibb bacısı ixtisasında təhsil alan və məzun olmuş 20 gənc iştirak edir.
Təlimin birinci hissəsi Fransadan tibb elmləri doktoru Dr. Sənubər Kərimova, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində tibb üzrə fəlsəfə doktoru Dr. Sabrin Ali Azim və tibb üzrə fəlsəfə doktoru Dr. Ahdab Ali Azim tərəfindən tədris olunmuşdur. İlk kurs : Terapiya, Təcili Tibbi yardım və Ginekologiya kimi bölmələri əhatə etmişdir və tələbələr tərəfindən müsbət qarşılanmışdır.
Növbəti planlaşdırmış təlim stomatologiya ixtisasına aiddir. Bu layihədə birinci hissədə iştirak etmiş həkimlər və Rusiyadan - dr.Mirzəyev Tural, ABŞ -dan dr. Parisa Foroughi asl, Almaniyadan – dr. Pərviz Rəhimli və dr. Valeh Mirzəbəyli kimi peşəkar həkimlər tərəfindən onlayn formatda tədris ediləcək. Həmin kursda həkimlər : Xaricdə Tibbi təhsil , Tibbi lisenziya, İş imkanları, Deontologiya, İnfeksiya nəzarəti və stomatologiya ixtisasına aid digər mövzularda tədris etməyə planlaşdırıb.