“Üç rəngli bayrağımızın qayıdış günü” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Tarix: 17-11-2020 21:07 | Bölmə: Reportaj
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində “Üç rəngli bayrağımızın qayıdış günü” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Sabaha-inamla.az-a AMEA Naxçıvan Bölməsinin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə 17 Noyabr-Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunan tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev giriş sözü ilə açaraq 17 noyabr Azərbaycan tarixində mühüm hadisələrlə yadda qaldığını deyib. Bildirib ki, 1988-ci ilin 17 noyabr tarixində azadlıq və istiqlaliyyət arzusunda olan xalq dahi öndər Heydər Əliyevin portretləri ilə meydanlara axışırdı. Ümummilli lider Heydər Əliyev 1990-cı ilin iyulun 22-də doğma vətəninə qayıtdığı gündən xalq sevgi və məhəbbətlə ulu öndərin ətrafında sıx birləşdi. Tarixi qayıdış ilə görkəmli dövlət xadimi Azərbaycanı gözləyən real bəlalardan, təhlükələrdən xilas etdi və milli dövlətçiliyin bərpası istiqamətində qəti addımlar atdı.
Tədbirdə 1990-cı il noyabrın 17-də keçirilən Naxçıvan Ali Məclisinin birinci sessiyası milli dövlətçilik tariximizdə özünəməxsus yer tutduğu qeyd olunaraq vurğulanıb ki, dünya şöhrətli siyasətçi Heydər Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən sessiyada mühüm tarixi-siyasi əhəmiyyətli qərarlar qəbul edildi, dövlət rəmziləri haqqında məsələ müzakirə olundu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin üç rəngli milli bayrağı dövlət bayrağı kimi qəbul edildi.
Müstəqilliyimizin rəmzi olan bayrağımız həmişə uca tutulmuş, onun qorunması və mühafizəsi ilə bağlı bir çox qanun və sərəncamlar verildiyini deyən bölmə sədri bayrağımızın təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyan tarixi sənədlərdən bəhs edib. Bildirib ki, bu istiqamətdə görülən tədbirlərin davamı olaraq, Prezident cənab İlham Əliyevin Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi, habelə Bakıda Dövlət Bayrağı Meydanının yaradılması haqqında imzaladığı sərəncam Dövlət Bayrağına hörmət və ehtiramın yüksək ifadəsidir.
İsmayıl Hacıyev Naxçıvan Muxtar Respublikasında da dövlət rəmzlərinin təbliğ olunması, hörmət və ehtiramla qarşılanması həmişə diqqət mərkəzində saxlanıldığını, dövlət atributlarının təbliği də başlıca yerdə dayandığını deyib. O, qeyd edib ki, 22 avqust 2014-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri cənab Vasif Talıbov Naxçıvan şəhərində Dövlət Bayrağı Meydanı və Muzeyinin yaradılması haqqında Sərəncam imzalayıb. Həmin sənədə əsasən 2014-cü il noyabrın 17-də Naxçıvan şəhərində Dövlət Bayrağı Meydanı və Muzeyi istifadəyə verilib. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Bayrağı haqqında” 2014-cü il 17 noyabr tarixli Sərəncamına əsasən hər il 17 noyabr Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd edilir.
Konfransda bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli “17 noyabr-üç rəngli bayrağımızın əbədi qayıdış günü” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd olunub ki, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuzun uğurlu əməliyyatları nəticəsində düşmən işğalından azad edilən əzəli və əbədi torpaqlarımızda bu gün üç rəngli bayrağımız qürurla dalğalanır.