SDU-da pilot ixtisada təhsil alan tələbələr üçün ERASMUS+EQAC layihəsi çərçivəsində sorğu keçirilib
Tarix: 21-12-2019 10:58 | Bölmə: Reportaj
SDU-da Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyiERASMUS+EQAC (Azərbaycan universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi) layihəsi çərçivəsindətələbələr arasında sorğu keçirildi.
Məlumat üçün bildirək ki, təhsil proqramlarının, sillabusların Avropa təhsil məkanına uyğunlaşdırılması, Avropa standartlarına əsaslanaraq hazırlanması prosesi SDU-da çoxdan başlanmışdır. Bununla əlaqədar olaraq pilot ixtisaslar seçilmişdir, pilot tələbə qrupu, tələbə fokus qrupu yaradılmışdır. Pilot tələbələrə təlimlər keçirilmişdir. Seçilmiş pilot ixtisas kompüter mühəndisliyi olduğu üçün sorğu Mühəndislik fakültəsinin pilot tələbələrinə keçirilmişdir.
Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d.Samirə Məmmədova və Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin müdiri Nihad Hüseynov Avropa Kommissiyasının maliyyələşdirdiyi ERASMUS+EQAC layihəsi haqqında iştirakçılarda ümumi biliklərin yaranması üçün təqdimatla çıxış etdilər.
18.12.2019 tarixində keçirilən sorğuda fokus tələbə heyətindən başqa, 601 saylı qrup, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov,İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının müdiri dosent Qadir Məmməd oğlu Mənsurov , mühəndislik fakültəsininbaş müəllimi Rəsulov Rasim Zahid oğlu, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova, layihə çərçivəsində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin müdiri Nihad Hüseynov və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşları iştirak etmişdirlər. Təlim bitdikdən sonra layihə çərçivəsində koordinator universitet olan Bakı Biznes Universiteti tərəfindən hazırlanmış tələbə sorğu blankları paylanmışdır, tələbələrhəmin sorğunu cavablandırmışdırlar. Qeyd etmək lazımdır ki, sorğular anonimlik təşkil edirdi. Sorğuda 19 tələbə iştirak etmişdir.
Layihənin iş planına uyğun olaraq pilot ixtisasda tədris edən pilot tələbələrüçün sorğuların davamlı keçirlməsi nəzərdə tutulmuşdur.
A survey was conducted for students studying at SDU within ERASMUS + EQAC project
18.12.2019 at SDU was conducted a survey of students within the framework of the European Commission funded project ERASMUS + EQAC (Establishment and Development of Quality Assurance Centers in Azerbaijani universities).
For reference, the process of adapting educational programs, syllabuses to the European educational environment, and the development of European standards has already begun at SSU. In this connection, pilot specialties were selected, a pilot student group and student focus group were established. Pilot students were trained. The questionnaire was administered to pilot students of the Faculty of Engineering, since the pilot was a computer engineering major.
Dr. Samira Mammadova, Head of International Cooperation, and Nihad Huseynov, Head of Quality Assurance Center, made a presentation on the European Commission-funded project ERASMUS + EQAC.
In addition to the focus group on 18.12.2019, focus group 601, Vice-Rector for Teaching Organization and Teaching Technologies Natig Talibov, Head of Information and Computer Technology Department, Associate Professor Gadir Mammad oglu Mansurov, Head of Engineering Faculty Rasim Zahid Head of the Department Samira Mammadova, Director of Quality Assurance Center Nihad Huseynov and staff of the International Cooperation Department participated in the project. At the end of the training, student questionnaires were distributed by the Baku Business University, the coordinator of the project, and students responded to the questionnaire. It should be noted that the surveys were anonymous. 19 students participated in the survey.
In accordance with the project's work plan, pilot surveys for pilot students are taught.
18.12.2019 at SDU was conducted a survey of students within the European Commission funded project ERASMUS + EQAC (Establishment and Development of Quality Assurance Centers in Azerbaijani universities).