Tennisçi Kasatkina Avstraliyanı yeni vətəni adlandırıb
Qənirə Paşayeva Özbəkistanda tanınmış şairə, yazar, Xasiyyət Rüstəmi ziyarət edib
Tarix: 16-04-2022 23:57 | Bölmə: Mədəniyyət
Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri Q. Paşayeva Özbəkistanda tanınmış şairə, yazar, "Kitab dünyası" qəzetinin rəhbəri, Azərbaycanla bağlı, Qarabağ həqiqətləri ilə bağlı 4 kitabın müəllifi Xasiyyət Rüstəmi ziyarət edib. Q. Paşayeva Xasiyyət Rüstəmin iki qardaş ölkə arasında münasibətlərin inkişafındakı xidmətlərinu xüsusi vurğulayaraq onun ziyalı kimi gənc nəsillərə gözəl örnək olduğunu deyib. Xasiyyət Rüstəmin kitablarını Bakıda rəhbərlik etdiyi Mədəniyyət Komitəsinin və Avrasiya Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutu İB-nin də dəstəyi ilə yüksək səviyyədə təqdimatlarının keçirildiyini və bu tədbirlərdə çıxışı zamanı onun 30 il işğal altında olan torpaqlarımızla bağlı ağrını bizimlə birgə yaşadığını hər zaman vurğuladığını xatırladan Q.Paşayeva Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş torpaqlarımıza, Mədəniyyət paytaxtımız Şuşa şəhərinə səfər edən Xasiyyət Rüstəmin dönüşdə anlatdığı duyğuları və sevinc gözyaşlarını heç bir zaman unutmayacağını vurğulayıb.
Torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasına azərbaycanlılar qədər sevindim, sevincdən dəfələrlə gözyaşımı saxlaya bilmədim deyən Xasiyyət Rüstəm yaxın günlərdə təkrar Azərbaycana gəlməkdən böyük məmuniyyət duyacağını və Azərbaycanla bağlı kitablarının, iki qardaş ölkə arasında mədəni-ədəbi əlaqələrin inkişafı sahəsində layihələrinin daha da artacağını deyib. Gözəl fikir mübadiləsinin sonunda Q. Paşayeva Xasiyyət Rüstəmə
Azərbaycan mədəniyyəti ilə bağlı kitablar və Qarabağ motivli hədiyyələr təqdim edib. Ziyarətdə Xalq Artisti Gülyanaq Məmmədova, tanınmış rejissor Elnurə Kazımova və tanınmış modelyer Afaq İsmayılzadə də iştirak ediblər.